str. główna ELFIN.PL

Kredyty
Lokaty
Rachunki bankowe

27 października 2021
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
kredyty  oszczędności  karty  rachunki  forum

Kalkulatory
Jakie raty kredytu będziesz spłacać?
Policz koszt kredytu ratalnego
Ile zyskasz na lokacie?
Wszystkie   

 Prezentacja banków
   Wszystkie
Encyklopedia Prawa
Słownik finansowy
Porady i strategie
Jak wybrać właściwy kredyt na cele mieszkaniowe?

W przypadku starania się o kredyt na budowę domu systemem gospodarczym koniecznie sprawdź czy i na jakich warunkach bank sfinansuje inwestycję. Nie wszystkie banki decydują się na kredytowanie budowy prowadzonej w ten sposób. Jeżeli oferują taki kredyt, to mogą mieć szczególne wymagania, np. aby budową zajmowała się firma budowlana.

Przy kredycie budowlanym ważny jest również oferowany okres karencji w spłacie rat kapitałowych. Podraża to niestety cały kredyt.

Procedura uzyskania kredytu

Kolejnym zagadnieniem, na który powinieneś zwrócić uwagę, jest procedura przyznania kredytu.
Niektóre banki deklarują, że po dostarczeniu kompletu wymaganych dokumentów są w stanie podjąć decyzję o udzieleniu kredytu w ciągu kilku dni. Inne informują o swojej wstępnej decyzji nawet na drugi dzień, opierając się na informacjach przekazanych przez klienta we wniosku. Potem trzeba donieść wymagane dokumenty, które są wówczas weryfikowane.

Jeżeli rzetelnie przygotujesz się do wzięcia kredytu, będziesz zaznajomiony z wymaganiami banku oraz wcześniej skompletujesz wymagane papiery, możesz liczyć na sprawny przebieg procesu.

Dodatkowe warunki kredytu

Ważna jest również elastyczność banku w czasie obsługi kredytu (tzn. po jego otrzymaniu).
Sprawdź czy możliwa jest zmiana warunków umowy w trakcie spłaty kredytu oraz w jakim zakresie.

Wcześniejsza spłata

Być może będziesz chciał skorzystać z mozliwości wcześniejszej spłaty kredytu jeżeli twoja sytuacja finansowa poprawi się. Może to nastąpić albo poprzez skrócenie okresu spłaty, czyli zmniejszenie liczby rat, albo poprzez jednorazową wpłatę do banku zmniejszającą zadłużenie. Jeżeli bank umożliwia taką spłatę, sprawdź koniecznie, czy pobiera wówczas prowizję i w jakiej wysokości.

Zmiana waluty

Inną zmianą, którą możesz chcieć wprowadzić w trakcie trwania umowy kredytowej, jest zmiana waluty kredytu w przypadku, gdy zaciągnąłeś kredyt nominowany w walucie obcej. Możliwość taka ubezpiecza cię na wypadek niekorzystnego trendu w kształtowaniu się kursów walut. Jeżeli obawiasz się trwałego osłabienia złotówki i twoje zarobki nie są powiązane z walutą kredytu, wówczas opłacalne może się okazać "przewalutowanie" kredytu. Wiąże się to oczywiście ze zmianą stopy procentowej i harmonogramu rat, dlatego też banki z reguły pobierają za to prowizję. Sprawdź ile ona wynosi.

Kontrola w trakcie spłaty

W trakcie spłaty kredytu bank może regularnie sprawdzać twoją zdolność do dalszej spłaty, niezależnie czy płacisz raty w terminach, czy czasem spóźniasz się ze spłatą raty. Sprawdź jakie procedury bank stosuje jeżeli płacisz regularnie i czy nie będzie to dla ciebie zbyt uciążliwe.

Czy można budować systemem gospodarczym

Elastyczne podejście banku ocenić można również w przypadku, gdy starasz się o kredyt na budowę domu sposobem gospodarczym. Sprawdź, czy bank wymagać będzie przedstawienia faktur za wykonane prace i rozliczenia się z dotychczas wypłaconych pieniędzy przed uruchomieniem kolejnej transzy kredytu. Niektóre banki bazują tylko na twoim oświadczeniu, inne albo takiej formy nie akceptują lub określają jakiś procent kredytu który może być rozliczony w oparciu o twoje oświadczenie.

<< poprzednia strona
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
  Waluty NBP 27.10.2021 
Kurs Zm %
 Dolar 3,9815 0,19
 Euro 4,6165 0,07
  Waluty on-line
  Kalkulator walutowy
Kredyty Lokaty Rachunki bankowe Karty Kalkulator walutowy
Copyright © 2000-2021 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009