str. główna ELFIN.PL

Kredyty
Lokaty
Rachunki bankowe

19 września 2021
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
kredyty  oszczędności  karty  rachunki  forum

Kalkulatory
Jakie raty kredytu będziesz spłacać?
Policz koszt kredytu ratalnego
Ile zyskasz na lokacie?
Wszystkie   

 Prezentacja banków
   Wszystkie
Encyklopedia Prawa
Słownik finansowy
Porady i strategie
Jak wybrać właściwy kredyt na cele mieszkaniowe?

Podczas rozważania sposobu spłaty kredytu trzeba pamiętać, że od sposobu spłaty zależy, ile dodatkowych pieniędzy (odsetek) zapłacisz bankowi, i jednoczenie, że pieniądze wydawane dzisiaj mają większą wartość niż te, które wydasz za jakiś czas. W przypadku wyboru metody opartej o równe spłaty zapłacisz bankowi więcej odsetek niż w przypadku spłat malejących. Rata kredytu przy spłatach równych jest jednak niższa na początku spłaty, czyli oddajesz bankowi mniej cennych pieniędzy.
Patrząc z innej strony, przy ratach równych możesz otrzymać wyższy kredyt przy swojej zdolności kredytowej.

Coraz bardziej popularne są kredyty nominowane w walutach obcych, takich jak dolary amerykańskie, marki niemieckie, czy euro. Ich koszt - wyrażony wysokością stopy procentowej - wydaje się konkurencyjny. Należy jednak pamiętać o możliwości niekorzystnych wahań kursów walut, gdyż spłata kredytu następuje w jego walucie lub w złotówkach wyliczonych według kursu obowiązującego w dniu spłaty.

Dostępność kredytu

Szukaj banku, który przy twojej sytuacji finansowej udzieli ci kredytu w wymaganej wysokości i na dobrych warunkach.
Starając się o kredyt, musisz się wykazać zdolnością do jego spłaty. Jest ona liczona na podstawie twoich dochodów oraz innych kryteriów przyjętych przez bank, takich jak twój zawód, stanowisko czy miejsce zamieszkania.

Kolejnym elementem wpływającym na dostępność kredytu jest wielkość nakładów, które już poniosłeś bądź jesteś w stanie ponieść z własnych oszczędności - tzw. udział własny. Jest on uzależniony przede wszystkim od przeznaczenia kredytu: czy kredyt ma sfinansować budowę, czy zakup mieszkania, a może jego remont. Im niższy wymagany udział własny, tym kredyt jest bardziej dostępny.

W przypadku kredytów przeznaczonych na budowę domu lub mieszkania, banki będą wymagać od ciebie posiadania oszczędności pokrywających - w zależności od banku - od 10 do 40% wartości inwestycji, co oznacza, że w tych przypadkach maksymalna kwota kredytu waha się w granicach od 60-90% wartości inwestycji; twoje oszczędności przeznaczone mają być na raty zaliczek dla spółdzielni czy developera lub na zakup części działki, materiałów, zapłatę firmie budowlanej.
W przypadku kupna nieruchomości na rynku wtórnym, remontu czy rozbudowy, niektóre banki są gotowe sfinansować kredytem nawet całość inwestycji. Musisz jednak spełnić pozostałe warunki. Tu podstawą do wyliczenia maksymalnego zaangażowania banku jest wartość nieruchomości.

Wielkość twojego zaangażowania w inwestycję może wpływać na wysokość oprocentowania kredytu. Jeżeli twoje oszczędności lub wartość już poniesionych nakładów oscylują w granicach 50% wartości inwestycji, wówczas możesz liczyć na stopę procentową niższą nawet o 1,5%. Na przestrzeni kilkunastu lat są to bardzo duże oszczędności.

Paradoksalnie, nawet sposób spłaty kredytu może wpływać na ustalenie jego maksymalnej dostępnej wielkości. Metod jest kilka:

  • spłaty malejące

  • spłaty równe
  • spłaty indeksowane

Ponieważ przy spłacie według zasady spłat malejących pierwsza rata jest największa, to wasza zdolność kredytowa dla niej wyliczana będzie najniższa, tak jak i wielkość dostępnego kredytu. Na największy kredyt liczyć możesz przy spłatach indeksowanych, gdyż wówczas wielkość raty jest najniższa.

<< poprzednia strona następna strona >>
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
  Waluty NBP 17.09.2021 
Kurs Zm %
 Dolar 3,8882 0,09
 Euro 4,5789 0,12
  Waluty on-line
  Kalkulator walutowy
Kredyty Lokaty Rachunki bankowe Karty Kalkulator walutowy
Copyright © 2000-2021 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009