str. główna ELFIN.PL

Kredyty
Lokaty
Rachunki bankowe

17 lipca 2024
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
kredyty  oszczędności  karty  rachunki  forum

Kalkulatory
Jakie raty kredytu będziesz spłacać?
Policz koszt kredytu ratalnego
Ile zyskasz na lokacie?
Wszystkie   

 Prezentacja banków
   Wszystkie
Słownik finansowy
Porady i strategie
Zalety korzystania z kart bankowych
Wygoda płacenia za towary i usługi

To chyba jedna z głównych zalet kart płatniczych. Nie musisz nosić wypchanego pieniędzmi portfela, martwić się o to aby go nie zgubić, o to czy wystarczy ci na zakup danego towaru i czy masz wyliczone pieniądze, bo sprzedawca nie może wydać ci reszty.

Możesz zrobić zakupy na odległość nie wychodząc z domu (np. poprzez Internet lub zamówienie telefoniczne), możesz zarezerwować sobie miejsce w hotelu czy samochód w wypożyczalni - twoja karta gwarantuje sprzedawcy zapłatę, a ty jesteś postrzegany jako zaufany klient banku. Rezerwacja hotelu, biletu samolotowego czy samochodu może być dla ciebie - jako posiadacza karty płatniczej - tańsza niż dla kogoś, kto karty nie posiada. Istnieją bowiem specjalne programy promocyjne dla posiadaczy kart płatniczych.

Bezpieczeństwo zdeponowanych w banku pieniędzy

Jeżeli ktoś ukradnie ci portfel z pieniędzmi, nie masz możliwości odzyskania zguby. Z kartami na szczęście jest inaczej. Bezpieczeństwo twoich pieniędzy zależy od procedur określających postępowanie np. w przypadku przyjmowania zapłaty kartą.

Twoje pieniądze są złożone w banku na rachunku, za pomocą karty możesz je przekazać na rachunek sklepu czy restauracji. Aby doszło do takiej transakcji, akceptant karty zobowiązany jest sprawdzić czy osoba płacąca kartą jest jej posiadaczem. Jak może to zrobić? Najczęściej sprawdza, czy podpis na odcinku transakcyjnym jest identyczny z podpisem widniejącym na karcie. Jeśli podpis nie jest identyczny, płatność nie będzie przyjęta, a karta zostanie zatrzymana. Czasami na karcie jest również zdjęcie jej posiadacza, co pomaga w identyfikacji. Przyjmujący kartę ma także obowiązek sprawdzenia - w przypadku terminali elektronicznych - czy numer wydrukowany na karcie jest identyczny z numerem, jaki ukazuje się na wydruku transakcji. Ponadto akceptant może mieć obowiązek autoryzacji transakcji, jeżeli jest ona większa niż wysokość limitu, który został mu przyznany do przyjmowania zapłaty kartą. Jeśli nie dopełni tych czynności, a transakcja którą przyjmuje jest wykonywana przez oszusta, akceptant powinien liczyć się z tym, iż pieniędzy za taką transakcję nie otrzyma.

Coraz więcej banków ubezpiecza swoich klientów od transakcji wykonanych przez osoby inne niż posiadacz karty. Może to oznaczać, że bank przejmuje odpowiedzialność za transakcje od momentu zgłoszenia przez ciebie zastrzeżenia karty plus dodatkowo np. godzinę czasu przed twoim zgłoszeniem.

A co z zakupami przez Internet? Jeżeli nie ujawniałeś nikomu numeru karty ani nie wykonywałeś takich transakcji, zwróć się do banku aby kartę zastrzegł i złóż reklamację transakcji. Są banki, które natychmiast zwrócą ci pieniądze za tego typu transakcje i wydadzą ci nową kartę bez dodatkowych opłat.
Przeczytaj również jak zabezpieczyć swoją kartę.

następna strona >>
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
  Waluty NBP 17.07.2024 
Kurs Zm %
 Dolar 3,9210 0,32
 Euro 4,2904 0,70
  Waluty on-line
  Kalkulator walutowy
Stopy NBP
05.10.2023 
 Depozytowa   5.25 %
 Referencyjna   5.75 %
 Redyskontowa   5.80 %
 Lombardowa   6.25 %
Kredyty Lokaty Rachunki bankowe Karty Kalkulator walutowy
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009