str. główna ELFIN.PL

Kredyty
Lokaty
Rachunki bankowe

17 lipca 2024
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
kredyty  oszczędności  karty  rachunki  forum

Kalkulatory
Jakie raty kredytu będziesz spłacać?
Policz koszt kredytu ratalnego
Ile zyskasz na lokacie?
Wszystkie   

 Prezentacja banków
   Wszystkie
Słownik finansowy
Porady i strategie
Karty debetowe

Główną cechą kart debetowych jest to, że kwota dokonanych za pomocą karty transakcji jest potrącana z konta najpóźniej w kilka dni po ich dokonaniu. Takim kontem może być specjalny rachunek karty lub rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (ROR), do którego karta została wydana.

Jak działa taka karta? To proste: płacisz kartą za towar w sklepie, a bank blokuje na twoim rachunku kwotę równą wartości dokonanej przez ciebie transakcji. Karta debetowa została stworzona z myślą o zastąpieniu transakcji z udziałem gotówki czy czeków.

Posiadacze kart debetowych nie płacą prowizji od transakcji bezgotówkowych czyli transakcji dokonanych w sieci akceptantów kart płatniczych (restauracje, sklepy). Korzystając z sieci bankomatów swojego banku najprawdopodobniej nie będziesz obciążony prowizją.

Karty debetowe wydawane są w dwóch podstawowych postaciach: jako tzw. karty elektroniczne oraz klasyczne karty debetowe. Różnią się one sposobem zawierania przy ich użyciu transakcji w sklepie czy innym punkcie handlowym lub usługowym.

Elektroniczne karty debetowe

Karty elektroniczne (VISA Electron, Maestro) mogą być używane wyłącznie w punktach wyposażonych w elektroniczne terminale akceptujące karty. Za każdym razem, gdy próbujesz dokonać płatności terminal kontaktuje się z twoim bankiem. Sprawdzany jest wówczas stan twojego rachunku oraz czy karta nie jest zastrzeżona. System komputerowy banku musi zatem każdorazowo wydać zgodę na dokonanie transakcji. Przy płaceniu tego typu kartą nie musisz martwić się o przekroczenie stanu konta lub limitu debetowego, jeśli taki posiadasz. W przypadku braku pieniędzy na rachunku bank po prostu nie zezwoli na dokonanie transakcji.

Ponieważ każda transakcja wymaga autoryzowania przez bank (także wypłata gotówki z bankomatu), jest to karta stosunkowo bezpieczna z punktu widzenia banku. Dlatego też jest ona powszechnie wydawana do rachunku bez konieczności spełniania jakiś specjalnych warunków. Są one również w miarę bezpieczne dla ich posiadaczy, zmniejszone jest bowiem ryzyko użycia jej przez złodzieja po jej zastrzeżeniu.

Z powyższych powodów, karty elektroniczne nie nadają się jednak do płatności za zakupy dokonane w Internecie. Sklepy internetowe, w których dokonujesz transakcji na odległość, nie mają możliwości zweryfikowania takiej transakcji.
Karty elektroniczne stanowią największą liczbę wydanych kart bankowych w Polsce.

następna strona >>
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
  Waluty NBP 16.07.2024 
Kurs Zm %
 Dolar 3,9083 0,32
 Euro 4,2604 0,25
  Waluty on-line
  Kalkulator walutowy
Stopy NBP
05.10.2023 
 Depozytowa   5.25 %
 Referencyjna   5.75 %
 Redyskontowa   5.80 %
 Lombardowa   6.25 %
Kredyty Lokaty Rachunki bankowe Karty Kalkulator walutowy
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009