str. główna ELFIN.PL

Kredyty
Lokaty
Rachunki bankowe

25 czerwca 2024
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
kredyty  oszczędności  karty  rachunki  forum

Kalkulatory
Jakie raty kredytu będziesz spłacać?
Policz koszt kredytu ratalnego
Ile zyskasz na lokacie?
Wszystkie   

 Prezentacja banków
   Wszystkie
Słownik finansowy
Porady i strategie
Elektroniczne portmonetki

Problem płatności jest jednym z głównych hamulców rozwoju e-biznesu. Polacy nie do końca ufają jeszcze przekazywaniu za pośrednictwem Internetu numeru swojej karty kredytowej. W sieci pojawia się coraz więcej rozwiązań oferujących alternatywne (w stosunku do płacenia wypukłą kartą płatniczą) formy płatności i dodatkowe zabezpieczenia. Najpopularniejszą formą pełności na naszym rynku e-commerce jest płatność za zaliczeniem pocztowym (czyli płatność gotówką przy odbiorze towaru). Pomimo pewnych trudności, na popularności zyskują powoli specjalnie przystosowane do sieci karty wirtualne i elektroniczne portmonetki.

Elektroniczne portmonetki mogą być wykorzystywane do realizacji mikropłatności - pobieranie bardzo małych kwot rzędu kilku groszy np. w zamian za możliwość korzystania z archiwum wiadomości czy pobranie plików muzycznych. E-portmonetki mogą działać na zasadzie deponowania na rachunku określonych sum pieniędzy, które są następnie wydawane przy korzystaniu z płatnej usługi w sieci. Skorzystanie z e-portfela powoduje, że suma znajdująca się na specjalnym rachunku pomniejszana jest o wartość wykonanej operacji.

Korzystanie z elektronicznych portfeli jest znacznie bezpieczniejsze niż przesyłanie informacji o numerze karty płatniczej do kontrahenta, portmonetki bowiem napełniane są gotówką tylko na potrzeby wirtualnych zakupów. Dlatego nawet dostanie się numeru karty w niepowołane ręce nie będzie tak dotkliwe jak w przypadku karty kredytowej.

Usługę elektronicznej portmonetki pierwsza zaoferowała w Polsce spółka BillBird, uruchamiając w marcu 2001 system WellPay. Jednak pod koniec ubiegłego roku wspomnianą sieć płatności przejął eCard. Na mocy umowy obsługę klientów elektronicznej portmonetki zaczął system Mikropłatności eCardu. Billbird jest od tego czasu nastawiony wyłącznie na rynek klientów korporacyjnych - banki, dostawców rachunków, rozliczenia płatności. Firma koncentruje się na budowie platformy rozliczeń płatności.

System rozliczeń internetowych Mikropłatności obsługuje niewielkie płatności do 100 złotych dziennie. Użytkownik indywidualny, rejestrując się na witrynie otrzymuje nieoprocentowane subkonto w BRE Banku, które w miarę potrzeb może być zasilane z karty kredytowej, przelewem lub przekazem pocztowym. W ten sposób internauta może dokonywać płatności na rzecz sklepów i serwisów akceptujących ten system. Serwis eCardu nie pobiera od użytkowników (klientów) żadnych opłat za prowadzenie rachunku czy rozliczanie transakcji. Źródłem dochodów są kilkuprocentowe prowizje pobierane od współpracujących sklepów.

Citibank jest kolejnym podmiotem oferującym elektroniczny systemem - CitiConnect umożliwiający dokonywanie płatności w Internecie. Płatności mogą być dokonywane są za pomocą karty kredytowej lub Wirtualnej Karty (karty CitiConnect) działającej na zasadach wirtualnej portmonetki). Karta ta podłączona jest do rachunku w Citibanku, na który wpłacane są środki wykorzystywane później do dokonywania płatności w Internecie. Za pomocą systemu można uiszczać także mikropłatności.

następna strona >>
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
  Waluty NBP 24.06.2024 
Kurs Zm %
 Dolar 4,0319 0,51
 Euro 4,3198 0,31
  Waluty on-line
  Kalkulator walutowy
Stopy NBP
05.10.2023 
 Depozytowa   5.25 %
 Referencyjna   5.75 %
 Redyskontowa   5.80 %
 Lombardowa   6.25 %
Kredyty Lokaty Rachunki bankowe Karty Kalkulator walutowy
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009