www.elfin.pl
portal finansowy


21 listopada 2024

Elektroniczne portmonetki

Problem płatności jest jednym z głównych hamulców rozwoju e-biznesu. Polacy nie do końca ufają jeszcze przekazywaniu za pośrednictwem Internetu numeru swojej karty kredytowej. W sieci pojawia się coraz więcej rozwiązań oferujących alternatywne (w stosunku do płacenia wypukłą kartą płatniczą) formy płatności i dodatkowe zabezpieczenia. Najpopularniejszą formą pełności na naszym rynku e-commerce jest płatność za zaliczeniem pocztowym (czyli płatność gotówką przy odbiorze towaru). Pomimo pewnych trudności, na popularności zyskują powoli specjalnie przystosowane do sieci karty wirtualne i elektroniczne portmonetki.

Elektroniczne portmonetki mogą być wykorzystywane do realizacji mikropłatności - pobieranie bardzo małych kwot rzędu kilku groszy np. w zamian za możliwość korzystania z archiwum wiadomości czy pobranie plików muzycznych. E-portmonetki mogą działać na zasadzie deponowania na rachunku określonych sum pieniędzy, które są następnie wydawane przy korzystaniu z płatnej usługi w sieci. Skorzystanie z e-portfela powoduje, że suma znajdująca się na specjalnym rachunku pomniejszana jest o wartość wykonanej operacji.

Korzystanie z elektronicznych portfeli jest znacznie bezpieczniejsze niż przesyłanie informacji o numerze karty płatniczej do kontrahenta, portmonetki bowiem napełniane są gotówką tylko na potrzeby wirtualnych zakupów. Dlatego nawet dostanie się numeru karty w niepowołane ręce nie będzie tak dotkliwe jak w przypadku karty kredytowej.

Usługę elektronicznej portmonetki pierwsza zaoferowała w Polsce spółka BillBird, uruchamiając w marcu 2001 system WellPay. Jednak pod koniec ubiegłego roku wspomnianą sieć płatności przejął eCard. Na mocy umowy obsługę klientów elektronicznej portmonetki zaczął system Mikropłatności eCardu. Billbird jest od tego czasu nastawiony wyłącznie na rynek klientów korporacyjnych - banki, dostawców rachunków, rozliczenia płatności. Firma koncentruje się na budowie platformy rozliczeń płatności.

System rozliczeń internetowych Mikropłatności obsługuje niewielkie płatności do 100 złotych dziennie. Użytkownik indywidualny, rejestrując się na witrynie otrzymuje nieoprocentowane subkonto w BRE Banku, które w miarę potrzeb może być zasilane z karty kredytowej, przelewem lub przekazem pocztowym. W ten sposób internauta może dokonywać płatności na rzecz sklepów i serwisów akceptujących ten system. Serwis eCardu nie pobiera od użytkowników (klientów) żadnych opłat za prowadzenie rachunku czy rozliczanie transakcji. Źródłem dochodów są kilkuprocentowe prowizje pobierane od współpracujących sklepów.

Citibank jest kolejnym podmiotem oferującym elektroniczny systemem - CitiConnect umożliwiający dokonywanie płatności w Internecie. Płatności mogą być dokonywane są za pomocą karty kredytowej lub Wirtualnej Karty (karty CitiConnect) działającej na zasadach wirtualnej portmonetki). Karta ta podłączona jest do rachunku w Citibanku, na który wpłacane są środki wykorzystywane później do dokonywania płatności w Internecie. Za pomocą systemu można uiszczać także mikropłatności.

Elektroniczne portmonetki

Użytkownik systemu po zarejestrowaniu na stronie systemu (i zasileniu Wirtualnej Portmonetki odpowiednią kwotą) otrzymuje pocztą numer karty CitiConnect i PIN. Internauci otrzymują więc bezpłatnie wirtualną kartę przeznaczoną wyłącznie do elektronicznych zakupów.

Każda transakcja przeprowadzona przy użyciu systemu obciąża rachunek Wirtualnej Portmonetki lub karty kredytowej. Potwierdzenia dokonanych transakcji wysyłane są poprzez e-mail lub SMS.

Karta CitiConnect nie jest kartą bankomatową, nie można więc wypłacać z niej środków w bankomacie, można jej używać tylko w sklepach inernetowych pozwalających na płatność w systemie CitiConnect. Zabezpieczeniem wykonywanych transakcji jest ustalany przez użytkownika systemu limit transakcji. Określa on wartość, powyżej której nie będą realizowane płatności poprzez CitiConnect nawet jeśli na rachunku Wirtualnej Portmonetki są większe środki. Górny limit transakcji stanowi zabezpieczenie, iż nawet w przypadku dostania się Karty Wirtualnej w niepowołane ręce nie będzie możliwe przeprowadzenie płatności powyżej tego limitu. W przypadku zagubienia numeru Karty Wirtualenej i PINu istnieje jednak możliwość zablokowania Karty Wirtualnej. Od momentu zastrzeżenia płatności przy użyciu karty nie są realizowane Klientem systemu CitiConnect można zostać również poprzez portal Onet. Citibank we współpracy z portalem oferuje kartę OnetPortfel. Wydawana w ten sposób karta jest kartą CitiConnect, można więc używać jej we wszystkich wirtualnych sklepach pozwalających na płatności w systemie.

Zaletą systemu jest to, iż korzystanie z numeru Karty Wirtualenej jest bezpieczniejsze od korzystania z numeru karty kredytowej. Wirtualna Karta nie może być bezpośrednio wykorzystana do zakupów, przez co ryzyko związane z jej użyciem jest znacznie mniejsze. Ponadto istnieje górny limit transakcji ustalony indywidualnie przez klienta, powyżej którego transakcja nie będzie akceptowana. Karta CitiConnect jest bezpieczniejsza, ponieważ w Internecie używa się jej wraz z numerem PIN (w przypadku karty kredytowej podawany jest jej numer).

Pomimo tego, iż elektroniczne portfele działają już od wielu miesięcy, do tej pory nie zdobyły one dużej popularności wśród internautów. Wszystko może się zmienić, gdy zakupy w internecie staną się bardziej powszechne niż są obecnie. Na korzystanie z e-portmonetki warto się zdecydować w sytuacji, gdy dokonuje się nawet kilku transakcji rocznie.



--------------------------------------------------------
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.