str. główna ELFIN.PL

Kredyty
Lokaty
Rachunki bankowe

2 kwietnia 2023
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
kredyty  oszczędności  karty  rachunki  forum
Elfin radzi
Inwestycje
Banki
Ubezpieczenia
Słownik finansowy
Elfin radzi
Czy kredyt walutowy jest nadal bardziej korzystny niż kredyt złotowy?

Kredyty walutowe cieszą się w Polsce dużym zainteresowaniem już co najmniej od dwóch lat, przyczyną tego stany rzeczy są przede wszystkim niższe nominalnie stopy procentowe tych kredytów, a co za tym idzie niższe miesięczne raty spłaty.

Kredyty walutowe np. w euro, były hitem ostatnich miesięcy, jednak w wyniku widocznego w ostatnim czasie procesu deprecjacji i wahań kursu naszej waluty, spłacane raty kredytów walutowych rosną. Z tego też względu, coraz więcej kredytobiorców zastanawia się zaletami kredytów złotowych.

Jakie korzyści wiążą się z kredytem walutowym?
Główną zaletą kredytów walutowych jest to, iż w porównaniu do kredytów w walucie krajowej ich oprocentowanie opiera się na niższych stopach zagranicznych, a to oznacza niższe raty odsetkowe płacone przez klienta.
Ze względu na stosunkowo wysokie nominalne stopy procentowe kredytów złotowych, różnica na korzyść kredytu walutowego jest znaczna. W zależności od okresu kredytowania, rata miesięczna kredytu dewizowego stanowi zaledwie część raty całkowitej kredytu złotowego (np. przy stopach 5% - dla kredytu w walucie obcej, 14% - dla kredytu w walucie krajowej, przy okresie kredytowania 25 lat - rata dla kredytu w walucie obcej stanowi mniej niż połowę raty całkowitej kredytu złotowego, przy 5 latach stanowi ona ponad 80%).

Kredyty w walucie obcej oprocentowane są obecnie na poziomie ok. 4-6% (LIBOR 3M/6M + marża), a kredyty w złotówkach na poziomie ok. 11-15% (WIBOR 3M/6M + marża), jednak w obecnej sytuacji gospodarczej, można spodziewać się, że stopy krajowe będą nadal spadać - czyli kredyt złotowy będzie taniał.

Obecnie, osoby noszące się z zamiarem zaciągnięcia kredytu musza podjąć niełatwą decyzję. W wyniku znacznych obniżek stóp procentowych wyraźna przewaga kredytów walutowych zaczyna być coraz mniejsza.

Dlaczego więc niektórzy wolą droższe kredyty złotowe?

Podjęcie decyzji kredytowej było znacznie łatwiejsze, gdyby stopy procentowe i kursy walut w nieznacznym stopniu ulegały zmianie. Tymczasem oprocentowanie kredytów złotowych maleje, a kształtowanie się kursów walut w przyszłości jest niewiadome, bądź zaledwie przewidywalne.

Zadłużenie w walucie obcej niesie ze sobą ryzyko kursowe. Np. zaciągając kredyt w wysokości 100 000 PLN zapłacimy np. 12 000 zł rocznych odsetek. Zaciągając go w USD zapłacimy np. 6 000 PLN odsetek. Jeśli jednak coś złego stanie się z naszą walutą i dolar wzrośnie z 4 PLN do 4,8 PLN, będziemy mieli do zapłacenia już 7 200 PLN odsetek od kredytu w walucie obcej, a nasze zadłużenie wzrośnie ze 100 000 do 120 000 PLN.
Istnieje też pewne prawdopodobieństwo, że różnica w oprocentowaniu kredytów walutowych i złotowych w ciągu roku/dwóch się zatrze i straty tych 20 000 PLN nie odrobimy dzięki niższym odsetkom.
Jeśli z naszą walutą stałoby się coś naprawdę złego (np. kryzys walutowy), wówczas nie grozi nam wyrównanie wielkości odsetek z zagranicą, ale lepiej nie myśleć, jak wzrośnie wartość naszego zadłużenia przy znaczącym i systematycznym obniżaniu się wtedy wartości naszej waluty.

następna strona >>
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Kredyty Lokaty Rachunki bankowe Karty Kalkulator walutowy
Copyright © 2000-2023 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009