str. główna ELFIN.PL

Kredyty
Lokaty
Rachunki bankowe

17 lipca 2024
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
kredyty  oszczędności  karty  rachunki  forum

Kalkulatory
Jakie raty kredytu będziesz spłacać?
Policz koszt kredytu ratalnego
Ile zyskasz na lokacie?
Wszystkie   

 Prezentacja banków
   Wszystkie
Słownik finansowy
Porady i strategie
Jak wybrać właściwy kredyt na cele mieszkaniowe?

Wybór kredytu mieszkaniowego zacznij od dokładnego określenia przeznaczenia pieniędzy, które pożyczysz. Banki różnicują swoją ofertę w zależności od celu kredytu. Ważne, abyś porównywał oferty banków w ramach tej samej grupy produktów.

Od którego banku zacząć poszukiwania

Porównanie ofert rozpocznij od banku, w którym masz otwarte konto. Może bank zaoferuje ci niższą prowizję lub nawet niższe oprocentowanie kredytu. Na pewno możesz liczyć na szybszą procedurę oceny twojej zdolności kredytowej i przyznania kredytu.

Ponadto, jeżeli starasz się o kredyt na sfinansowanie rat wpłacanych do spółdzielni mieszkaniowej lub developera w trakcie budowy mieszkania lub domu, w pierwszej kolejności zwróć uwagę na ofertę banku, z którym współpracuje spółdzielnia lub developer.
Oferta banku może być konkurencyjna kosztowo, poza tym daje pewną nadzieję, że developer został zbadany przez bank i jego finanse oraz budowa podlega kontroli banku.
Dodatkowo może okazać się, że w okresie budowy developer poręczy twój kredyt, zwany kredytem pomocniczym, i nie będziesz musiał udzielać innych zabezpieczeń ani opłacać dodatkowych ubezpieczeń kredytu.

Koszt kredytu

Przy wyborze kredytu zwracać należy uwagę przede wszystkim na jego koszt.
Ważne jest jednak, aby brać pod uwagę wszystkie koszty, które należy ponieść, a więc nie tylko wysokość odsetek, które trzeba bankowi zapłacić. Ich łączna wysokość jest uzależniona od oprocentowania i okresu spłaty kredytu. Banki oferują już kredyty nawet na 35 lat.
Wpływa to znacząco na zmniejszenie pojedynczej raty. Tym samym kredyty stają się bardziej dostępne. Pamiętaj jednak, że im dłużej spłacasz kredyt, tym więcej pieniędzy płacisz bankowi w postaci comiesięcznych odsetek. Każda rata zawiera bowiem niewielką część spłacanego kapitału, a więc podstawa naliczania odsetek maleje wolniej.

Dodatkowe koszty to wysokość prowizji pobieranych przez bank za przyznanie kredytu oraz czasami za rozpatrzenie wniosku. Prowizja ma niebagatelny wpływ na łączny koszt kredytu, który w tym przypadku zależy od okresu, na jaki kredyt jest udzielony. Im dłuższy okres kredytu, tym wpływ prowizji rozkłada się na większą liczbę rat. Czasami prowizja za udzielenie kredytu pomniejszana jest o pobraną wcześniej opłatę za rozpatrzenie wniosku. Niektóre banki pobierają również tzw. opłaty za administrowanie rachunkiem kredytowym. Zobacz: inne dodatkowe koszty.

następna strona >>
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Kredyty Lokaty Rachunki bankowe Karty Kalkulator walutowy
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009