str. główna ELFIN.PL

Kredyty
Lokaty
Rachunki bankowe

23 września 2021
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
kredyty  oszczędności  karty  rachunki  forum
Porady i strategie
Dodatkowe koszty związane z uzyskaniem kredytu

Koszt budowy czy zakupu twojej nieruchomości wzrośnie dodatkowo o wydatki związane z samym procesem starania się o kredyt, a potem związane z ustanowieniem odpowiadających bankowi zabezpieczeń. Kalkulacja tych pozycji do twojego kosztorysu jest niezwykle ważna także z tego względu, że wydatki te bank może odliczyć od twoich oszczędności, co zmniejszy tzw. udział własny. Bank nie będzie do nich również wliczał opłaty za rozpatrzenie wniosku kredytowego, a w przypadku decyzji pozytywnej - prowizji za udzielenie kredytu.

Pozostałe koszty obejmować będą:

  • wycenę nieruchomości. Wycena może być zrobiona przez rzeczoznawców wyznaczonych przez bank, czasami przez inne osoby z uprawnieniami. Opłaty za tę usługę różnią się w zależności od miejscowości, w której znajduje się nieruchomość oraz banku, w którym starasz się o kredyt. Na ich wysokość wpływ ma także przeznaczenie kredytu - inaczej bowiem kosztuje wycena mieszkania, inaczej domu w trakcie budowy, z kolei co innego jest dla banku ważne gdy planujesz remont mieszkania

  • opłaty dla notariusza, który sporządzi akt notarialny kupna nieruchomości oraz przygotuje dokumenty niezbędne do wpisu do księgi wieczystej. Ponadto notariusz sporządzi odrębny akt ustanowienia hipoteki, który też kosztuje. Zorientuj się, czy bank nie współpracuje z wybranymi notariuszami i jakie opłaty pobierają

  • opłaty sądowe za ustanowienie księgi wieczystej oraz późniejsze wpisy, w tym hipoteki

  • ubezpieczenie nieruchomości i jego cesja na rzecz banku to kolejny koszt, jaki poniesiesz. Rozsądnie jest ubezpieczyć nieruchomość tak czy inaczej, ale w przypadku starania się o kredyt będziesz musiał to zrobić. Zanim zdecydujesz się podpisać umowę z towarzystwem (czasami banki współpracują z towarzystwami) zastanów się, jakie ryzyka i straty oraz w jakiej wysokości ma pokryć ubezpieczyciel.

Do czasu uprawomocnienia się wpisu hipoteki ustanowionej na rzecz banku, bank może obciążyć cię opłatą za dodatkowe ubezpieczenia kredytu. Najczęściej przybiera ona formę podwyższenia stopy procentowej kredytu w tym okresie o ustaloną wielkość. Tym samym raty płacone bankowi będą większe.

Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Kredyty Lokaty Rachunki bankowe Karty Kalkulator walutowy
Copyright © 2000-2021 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009