www.elfin.pl
portal finansowy


3 maja 2024

Czy zakładać konto w banku?

Coraz większa grupa twoich znajomych posiada już konto bankowe. Mają one sporo zalet i za stosunkowo niewielkie opłaty możesz z nich skorzystać.

Korzyści
Bezpieczeństwo

Zapewne nigdy nie nosisz przy sobie całej posiadanej gotówki. Gdzie ją wówczas przechowujesz? Pieniądze leżące na rachunku w banku są z pewnością bezpieczniejsze niż te schowane w domu. Możesz też czuć się bezpieczniej, gdy masz przy sobie tylko niezbędną ilość gotówki, a reszta leży w banku i nie możesz jej zgubić, nie można jej też ukraść.
Dzięki kartom płatniczym czy czekom masz do nich dostęp równie łatwy, jak gdybyś nosił je przy sobie.

Oprocentowanie

Twoje pieniądze powinny dla ciebie pracować. Nie robią tego leżąc w domu. Twoje pieniądze pochodzące z wynagrodzenia, stypendium, czy innych źródeł mogą procentować i tym samym zwiększać swoją wartość.

Łatwy dostęp do pieniędzy

W większych miejscowościach dostęp do bankomatów sprawia, że dostępu do własnych pieniędzy zdeponowanych na koncie nie ograniczają nawet godziny pracy banku.
Ponadto coraz więcej sklepów i innych miejsc, w których wydajesz pieniądze, akceptuje płatności kartą. Dajesz ją po prostu kasjerowi, a potem podpisujesz rachunek. Kwotę, która widnieje na rachunku, bank pobierze bezpośrednio z twojego konta i przekaże ją na rachunek sklepu.
W mniejszych miejscowościach konto nie posiada jeszcze tych zalet, ale jest to zapewne kwestia czasu.

Kontrola

Bank regularnie wysyła posiadaczom rachunków wyciągi, na których wykazane są wszystkie operacje wykonane w danym miesiącu.
Możesz tym samym sprawdzić, ile i na co wydałeś korzystając z karty, ile razy i jaką sumę wyciągnąłeś z bankomatu, jaką kwotę przesłał twój zakład pracy, itp. Jeżeli coś się nie zgadza, zawsze możesz sprawę wyjaśnić telefonicznie lub udając się do oddziału.

Dodatkowe korzyści

Posiadając konto możesz dokonywać przelewów bankowych, gdy chcesz komuś przekazać jakąś kwotę i nie chcesz nosić gotówki przy sobie. Warunkiem jest oczywiście posiadanie również przez tę osobę rachunku bankowego.

Konto bankowe służyć może także do płacenia comiesięcznych regularnych rachunków takich jak czynsz, opłaty za prąd, gaz itp. Wiele banków oferuje też możliwość obsługiwania tych płatności w formie tzw. zleceń stałych. Wówczas to bank pamięta, że danego dnia ma przesłać z twojego konta pieniądze do wskazanego odbiorcy.

Jeżeli przejściowo zabraknie ci pieniędzy, choćby na regularne opłaty, możesz starać się o przyznanie ci debetu na koncie. Pożyczka ta jest oczywiście oprocentowana, ale każdy wpływ na rachunek zmniejsza automatycznie twój dług.

Czasami banki dodają do konta ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, ale w większości przypadków ubezpieczenie to nie jest najlepszym rozwiązaniem i możesz na rynku znaleźć polisę na znacznie korzystniejszych dla ciebie warunkach. Zawsze przeczytaj warunki ubezpieczenia, które oferuje ci bank.

Zakładając konto w banku i korzystając z niego stajesz się klientem banku. W przyszłości, gdy będziesz starał się np. o kredyt mieszkaniowy, nie będziesz już dla banku obcy.

Korzystanie z rachunku bez wizyt w banku

Coraz więcej banków wprowadza możliwość obsługi konta bez konieczności wizyt w oddziale. Pieniądze wypłacać możesz oczywiście z bankomatów, ale niektóre banki instalują bardziej nowoczesne maszyny - inteligentne bankomaty, które przyjmują wpłaty na konto, zlecenia przelewu oraz polecenia zakładania lokat. W wielu bankach możesz korzystać z konta składając zlecenia telefoniczne. Coraz to nowe banki umożliwiają dostęp do konta przez Internet.

Koszty związane z korzystaniem z rachunku

Za bezpieczeństwo pieniędzy ulokowanych w banku i wygodę z ich korzystania niestety trzeba płacić.
Koszty z jakimi trzeba się liczyć obejmują otwarcie rachunku (większość banków nie pobiera opłat za otwarcie rachunku, w niektórych możesz zapłacić 12zł), opłaty miesięczne za posiadanie konta (w zalezności od rodzaju rachunku - od 0 do 25zł), opłaty za wydane do niego karty płatnicze i czeki, prowizje za transakcje realizowane przy użyciu kart, a także za zrealizowane przez bank usługi, jak np. przelewy czy zlecenia stałe.

Szczegóły kosztów utrzymania rachunku i warunków ich otwarcia sprawdź w Przegladzie Rynku (moduł po lewej).

Czy to się opłaca?

Nie każdemu opłaca się posiadanie konta.
Jeżeli czujesz się pewnie tylko wówczas, gdy trzymasz pieniądze w garści, to pewnie trudno będzie cię przekonać do założenia konta.
Posiadanie konta może być również nieopłacalne, gdy zarabiasz i wydajesz mało pieniędzy i gdy nie zaciągasz pożyczek.
Nowoczesne konta bankowe nie są też w pełni wykorzystywane gdy mieszkasz w małej miejscowości, gdzie jest mało oddziałów banków, nie ma bankomatów, a i sklepy czy restauracje nie przyjmują płatności kartą. W takiej sytuacji, żeby czuć się pewniej, nie trzymać gotówki w domu i móc oszczędzać, wystarczy ci książeczka oszczędnościowa.



--------------------------------------------------------
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.