str. główna ELFIN.PL

Kredyty
Lokaty
Rachunki bankowe

27 października 2021
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
kredyty  oszczędności  karty  rachunki  forum

Kredyty na naukę
Finanse na naukę
Jak wybrać bank z kredytem studenckim

Pożyczki
Pożyczka hipoteczna
Kredyt konsumpcyjny
Kredyt ratalny

Kredyt w ROR
Debet

Kredyty
mieszkaniowe
samochodowe
na naukę, konsumpcyjne, ratalne, w ROR

Wybierz z Elfinem
Kredyt
Kartę płatniczą
Rachunek bankowy
Lokatę bankową

Przegląd rynku
Kredyty mieszkaniowe
Kredyty preferencyjne z dopłatą
Kredyty samochodowe
Kredyty konsumpcyjne
Pożyczki hipoteczne

Inne
Lokaty
Karty
RORy


Kalkulatory
Jakie raty kredytu będziesz spłacać?
Policz koszt kredytu ratalnego
Ile zyskasz na lokacie?
Wszystkie   

 Prezentacja banków
   Wszystkie
Słownik finansowy
Porady i strategie
Debet

W banku i potocznej mowie to określenie jest używane w przypadku dwóch pożyczek udzielanych przez bank, a połączonych z rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym.

Znaczenie 1

W pierwszym przypadku debet oznacza możliwość skorzystania z niewielkiej pożyczki, często o standardowej wysokości zależnej od zdeklarowanych wpływów, która jest "w cenie rachunku" (nie ma osobnej prowizji). Z tego kredytu możesz skorzystać kiedy chcesz i chroni cię ona przed brakiem pieniędzy na twoim rachunku. To pozwala uniknąć przykrych konsekwencji braku pieniędzy na twoim rachunku, w przypadku zlecenia bankowi stałych płatności za gaz, prąd czy telefon.

Znaczenie 2

Kolejnym odpowiednikiem słowa debet jest kredyt. Banki od pewnego czasu z dużą łatwością udzielają debetów - kredytów połączonych z rachunkiem oszczędnościowo-rozliczeniowym, na wzór istniejącego od lat w bankach zachodnich kredytu overdraft (możesz wyciągnąć z konta więcej niż masz). Pozwala to mieć dostępną, ustaloną pulę pieniędzy na rachunku (oprócz wpłat), z której możesz korzystać w dowolnej chwili i oddawać, gdy masz przypływ gotówki.

Debet dostaje każdy właściciel rachunku w banku (jeżeli oczywiście dla tego rachunku jest przewidziany taki kredyt), którego stałe wpłaty na konto są wyższe niż wyznaczona minimalna kwota.

Należy złożyć wniosek w banku i czekać na jego rozpatrzenie. Bank przyznaje zwykle, jako maksymalną kwotę kredytu, wielokrotność miesięcznych wpływów na konto (od 3 do 6 razy). Wpływy te liczone są automatycznie i brana jest pod uwagę średnia wpływów z kilku ostatnich miesięcy. Dlatego też częstym warunkiem przyznania takiego kredytu jest wcześniejsze, kilkumiesięczne dokonywanie operacji na tym rachunku.

Kosztami uruchomienia takiego kredytu jest prowizja od przyznanej kwoty i później odsetki liczone od faktycznego zadłużenia. Czyli płacisz odsetki tylko od tego, jak dużo i na ile dni w miesiącu pożyczyłeś od banku pieniądze. Kredyt ten jest zwykle przedłużany z roku na rok automatycznie, bez potrzeby spłaty zadłużenia, i suma jego jest w tej samej wysokości. Płacisz za to prowizje roczną, która jest zwykle w wysokości podobnej do prowizji początkowej.

Warto policzyć jaką faktycznie maksymalną kwotę dostępnego kredytu będziesz potrzebować

  • by nie płacić niepotrzebnie prowizji od za wysokiej przyznanej kwoty
  • żeby przypilnować wszystkich wpływów na konto w okresie, który będzie oceniany przez bank, dla uzyskania wystarczająco wysokiej kwoty kredytu
Czy to się opłaca?

Kredyt połączony z rachunkiem oszczędnościowo rozliczeniowym zwykle jest tańszy (dużo niżej oprocentowany) od kredytu połączonego z kartą kredytową, który zaciągasz, gdy nie spłacisz całości zadłużenia na karcie na koniec cyklu rozliczeniowego. Debet w rachunku jest też wygodniejszy, bo nie musisz spłacać zadłużenia w ustalonych ratach i terminach, tylko wtedy, gdy masz możliwość uzyskania wpływów na swój rachunek. Często wraz z rachunkiem masz do dyspozycji kartę płatniczą, co ułatwia korzystanie z pożyczonych pieniędzy.

Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Kredyty Lokaty Rachunki bankowe Karty Kalkulator walutowy
Copyright © 2000-2021 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009