str. główna ELFIN.PL

Kredyty
Lokaty
Rachunki bankowe

24 kwietnia 2024
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
kredyty  oszczędności  karty  rachunki  forum

Kalkulatory
Jakie raty kredytu będziesz spłacać?
Policz koszt kredytu ratalnego
Ile zyskasz na lokacie?
Wszystkie   

 Prezentacja banków
   Wszystkie
Słownik finansowy
Porady i strategie
Euro - waluta zjednoczonej Europy
Jeżeli posiadasz oszczędności w europejskich walutach i trzymasz na koncie w banku, nie musisz się o nie martwić.

Zdeponowanie walut w banku jeszcze przed nowym rokiem było jednym z lepszych rozwiązań; banki przyjmowały gotówkę bez opłat, a1stycznia 2002 roku zdeponowane środki (zarówno na kontach a'vista, jak i lokatach terminowych) zostały bezpłatnie i automatycznie przeliczone na euro. Bank przeliczył twoje oszczędności według kursów sztywnych ustalonych 1 stycznia 1999 roku tj. w od chwili utworzenia EMU.

Kursy sztywne są kursami ostatecznymi, a od chwili wejścia w życie unii walutowej waluty narodowe utraciły swój byt samoistny i stały się jedynie narodowym wyrażeniem euro. Oddziały wszystkich banków działających w Polsce muszą stosować ustalone kursy, dzięki czemu na dokonanej zamianie nie mogłeś stracić.

Jeżeli posiadasz jeszcze monety lub banknoty w wycofywanych walutach, masz kilka możliwości:
Możesz sprzedać je w kantorze, możliwość ta zniknie z momentem utraty przez daną walutę miana prawnego środka płatniczego.
Np. marka niemiecka straciła już to miano 31.12.2001 r., guldeny holenderskie można kupić/sprzedać do 27.01.2002 r., funty irlandzkie do 9.02.2002 r., franki francuskie do 17.02.2002 r.; pozostałe waluty do 28.02.2002. Wyżej wymienione daty oznaczają chwilę, z którą w miejscu wychodzących z obiegu walut na tablicach kursowych pojawi się euro.

Jeżeli jesteś obywatelem polskim, do końca roku 2002 możesz wymienić waluty na euro zarówno w bankach komercyjnych jak i oddziałach NBP. Należy pamiętać jednak o tym, iż wymiany dokonują określone placówki banków, ponadto od każdej operacji pobierane są prowizje. Do przeliczania walut będą stosowane cały czas te same, sztywne kursy walut.

Wyjeżdżając w najbliższym czasie za granicę można również zabrać walutę i wymienić pieniądze w bankach krajów należących do EMU (z wyjątkiem Niemiec). Operacja taka będzie możliwa maksymalnie do 28 lutego, potem będzie można tylko odsprzedać walutę płacąc prowizję. Poza granicami Niemiec marki jako środka płatniczego już nie ma, tak więc polskie kantory także od 1 stycznia nie mogą handlować tą walutą. Pozostałe waluty powinny być akceptowane do wyznaczonych dat granicznych - najpóźniej do 28 lutego.

<< poprzednia strona następna strona >>
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
  Waluty NBP 24.04.2024 
Kurs Zm %
 Dolar 4,0417 0,48
 Euro 4,3177 0,36
  Waluty on-line
  Kalkulator walutowy
Stopy NBP
05.10.2023 
 Depozytowa   5.25 %
 Referencyjna   5.75 %
 Redyskontowa   5.80 %
 Lombardowa   6.25 %
Kredyty Lokaty Rachunki bankowe Karty Kalkulator walutowy
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009