str. główna ELFIN.PL

Kredyty
Lokaty
Rachunki bankowe

18 września 2021
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
kredyty  oszczędności  karty  rachunki  forum

Kalkulatory
Jakie raty kredytu będziesz spłacać?
Policz koszt kredytu ratalnego
Ile zyskasz na lokacie?
Wszystkie   

 Prezentacja banków
   Wszystkie
Encyklopedia Prawa
Słownik finansowy
Porady i strategie
Droga do auta
Skąd wziąć pieniądze na kupno samochodu?

To zapewne częste pytanie, które sobie zadajesz, jeśli potrzebny ci samochód. Oczywiście, możesz kupić samochód z posiadanych oszczędności, ale być może będziesz musiał pożyczyć pieniądze. Jak to zrobić rozsądnie? Ile pożyczyć? Jaką minimalną kwotę powinieneś mieć?

Oszczędności

Z reguły będziesz potrzebował oszczędności na wkład własny w wymaganej wysokości (szczególnie jeśli chodzi o samochód używany), który jest warunkiem otrzymania kredytu.
Gotówka będzie ci potrzebna także na pokrycie kosztów prowizji od kredytu, opłacenie kosztów zabezpieczenia kredytu, prowizji sprzedawcy samochodu i kosztów rejestracji. Czeka cię jeszcze opłacenie ubezpieczenia (OC, AC, NW, Zielona Karta).

Kredyt bankowy

Kredyt możesz zaciągnąć w banku komercyjnym, tzw. banku samochodowym lub korzystając z usług pośredników finansowych.

Na nowy samochód możesz uzyskać kredyt w banku samochodowym albo komercyjnym.

Trudniejsze jest staranie się o kredyt na samochód używany, bo istotne jest od kogo go kupujesz. Łatwiej dostać kredyt gdy kupujesz samochód w komisie, trudniej gdy na giełdzie albo z ogłoszenia. Często samochód używany można skredytować kupując go tylko u dealera, z którym bank ma podpisaną umowę. W tym przypadku wybór wśród marek i modeli jest ograniczony.

W przypadku samochodów używanych, gdy suma okresu kredytowania i wieku samochodu przekracza określoną liczbę lat (np. 8), od klienta wymagana jest ekspertyza rzeczoznawcy dotycząca stanu technicznego pojazdu. Gdy bierzesz na kredyt samochód używany, to wiek samochodu łącznie z okresem kredytowania nie może przekroczyć określonej liczby lat, z reguły ok.10-ciu.

Banki komercyjne

Oferty banków komercyjnych różnią się przede wszystkim oprocentowaniem i prowizją bankową. Ponadto różnice dotyczą minimalnego wkładu własnego oraz maksymalnego czasu spłaty. Przy udzielaniu kredytu samochodowego banki preferują posiadaczy konta osobistego ze względu na ułatwienia i skrócenie procedury udzielania kredytu, zmniejszenie liczby jego zabezpieczeń i czasami również obniżenie kosztów.
Czasami bank może ci udzielić tańszego kredytu jeżeli posiadasz w nim konto. Możesz jednak liczyć na takie ulgi dopiero jeśli posiadasz konto od jakiegoś czasu, np. od roku.

Banki samochodowe

Drugą możliwością jest pozyskanie kredytu w banku samochodowym danego producenta. Możesz wtedy oczekiwać, że procedura będzie szybsza, bo wszystkie formalności będą załatwiane praktycznie u dealera.
Banki samochodowe zostały stworzone przez niektóre korporacje produkujące samochody i oferują kredyty na zakup modeli swoich marek. Celem ich działania jest wspomaganie sprzedaży. Często oferują one we współpracy z dealerami interesujące oferty: kredyt wraz z pakietem ubezpieczeń i to czasami po niższej cenie niż banki komercyjne.

następna strona >>
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
  Waluty NBP 17.09.2021 
Kurs Zm %
 Dolar 3,8882 0,09
 Euro 4,5789 0,12
  Waluty on-line
  Kalkulator walutowy
Kredyty Lokaty Rachunki bankowe Karty Kalkulator walutowy
Copyright © 2000-2021 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009