www.elfin.pl
portal finansowy


29 kwietnia 2024

Droga do auta

Skąd wziąć pieniądze na kupno samochodu?

To zapewne częste pytanie, które sobie zadajesz, jeśli potrzebny ci samochód. Oczywiście, możesz kupić samochód z posiadanych oszczędności, ale być może będziesz musiał pożyczyć pieniądze. Jak to zrobić rozsądnie? Ile pożyczyć? Jaką minimalną kwotę powinieneś mieć?

Oszczędności

Z reguły będziesz potrzebował oszczędności na wkład własny w wymaganej wysokości (szczególnie jeśli chodzi o samochód używany), który jest warunkiem otrzymania kredytu.
Gotówka będzie ci potrzebna także na pokrycie kosztów prowizji od kredytu, opłacenie kosztów zabezpieczenia kredytu, prowizji sprzedawcy samochodu i kosztów rejestracji. Czeka cię jeszcze opłacenie ubezpieczenia (OC, AC, NW, Zielona Karta).

Kredyt bankowy

Kredyt możesz zaciągnąć w banku komercyjnym, tzw. banku samochodowym lub korzystając z usług pośredników finansowych.

Na nowy samochód możesz uzyskać kredyt w banku samochodowym albo komercyjnym.

Trudniejsze jest staranie się o kredyt na samochód używany, bo istotne jest od kogo go kupujesz. Łatwiej dostać kredyt gdy kupujesz samochód w komisie, trudniej gdy na giełdzie albo z ogłoszenia. Często samochód używany można skredytować kupując go tylko u dealera, z którym bank ma podpisaną umowę. W tym przypadku wybór wśród marek i modeli jest ograniczony.

W przypadku samochodów używanych, gdy suma okresu kredytowania i wieku samochodu przekracza określoną liczbę lat (np. 8), od klienta wymagana jest ekspertyza rzeczoznawcy dotycząca stanu technicznego pojazdu. Gdy bierzesz na kredyt samochód używany, to wiek samochodu łącznie z okresem kredytowania nie może przekroczyć określonej liczby lat, z reguły ok.10-ciu.

Banki komercyjne

Oferty banków komercyjnych różnią się przede wszystkim oprocentowaniem i prowizją bankową. Ponadto różnice dotyczą minimalnego wkładu własnego oraz maksymalnego czasu spłaty. Przy udzielaniu kredytu samochodowego banki preferują posiadaczy konta osobistego ze względu na ułatwienia i skrócenie procedury udzielania kredytu, zmniejszenie liczby jego zabezpieczeń i czasami również obniżenie kosztów.
Czasami bank może ci udzielić tańszego kredytu jeżeli posiadasz w nim konto. Możesz jednak liczyć na takie ulgi dopiero jeśli posiadasz konto od jakiegoś czasu, np. od roku.

Banki samochodowe

Drugą możliwością jest pozyskanie kredytu w banku samochodowym danego producenta. Możesz wtedy oczekiwać, że procedura będzie szybsza, bo wszystkie formalności będą załatwiane praktycznie u dealera.
Banki samochodowe zostały stworzone przez niektóre korporacje produkujące samochody i oferują kredyty na zakup modeli swoich marek. Celem ich działania jest wspomaganie sprzedaży. Często oferują one we współpracy z dealerami interesujące oferty: kredyt wraz z pakietem ubezpieczeń i to czasami po niższej cenie niż banki komercyjne.

Pośrednicy finansowi

Są to firmy zajmujące się udostępnianiem kredytów oferowanych przez banki. Przedstawiciele tych firm mają stoiska w salonach samochodowych. Ich udział w transakcji podraża kredyt o dodatkowe koszty ujęte w prowizji. W zamian oferują gamę kredytów z różnych banków i możliwość dobrania kredytu do twojej sytuacji finansowej.

Wybór właściwego kredytu nie jest łatwy. Zobacz, na co należy zwrócić uwagę porównując oferty kredytowe banków.

Pożyczka

Jeżeli nie brakuje ci zbyt wielkiej kwoty i potrzebujesz pieniędzy tylko na stosunkowo krótki okres, pożyczka może się okazać korzystniejsza od kredytu. Jest ona atrakcyjna, gdy:

  • potrzebujesz niewielkiej sumy pieniędzy
  • masz wysoką zdolność kredytową
  • nie chcesz zabezpieczać kredytu zastawem rejestrowym
  • masz zaufanych poręczycieli

Jeżeli masz w jakimś banku konto osobiste możesz wziąć pożyczkę w wysokości pewnej krotności dochodów własnych (np. 10*2000=20000). Przy udzielaniu takiej pożyczki bank nie będzie się interesował, na co są ci potrzebne pieniądze, ale będzie wymagał poręczenia osób trzecich (np. członków twojej rodziny).

Jeśli masz regularne wpływy na rachunek osobisty, rozważ możliwość starania się o pożyczkę w rachunku bieżącym - tzw. debet. Czym wyższe masz comiesięczne wpływy, tym większą będziesz mógł uzyskać pożyczkę.

Zapytaj w swoim miejscu pracy - może twoja firma będzie ci w stanie pożyczyć okazjonalnie jakąś kwotę.

Sprawdź też, czy twój bank organizuje jakieś promocje, które mogą stać się źródłem tańszego pieniądza. Może to być pożyczka wakacyjna albo świąteczna. Zazwyczaj przy takich okazjach nie będziesz musiał brać poręczycieli.



--------------------------------------------------------
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.