str. główna ELFIN.PL

Kredyty
Lokaty
Rachunki bankowe

23 września 2021
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
kredyty  oszczędności  karty  rachunki  forum
Elfin radzi
Inwestycje
Banki
Ubezpieczenia
Słownik finansowy
Elfin radzi
Co wybrać: spłaty równe czy malejące?

Często zapomina się jednak, że dzisiejsze pieniądze mają wartość wyższą niż pieniądze płacone jutro. Jeżeli weźmiesz pod uwagę spadek siły nabywczej każdej waluty wówczas okaże się, że koszt kredytu (bez prowizji) jest taki sam, niezależnie, czy wybrałeś formę spłat równych, czy malejących. Przy ratach malejących więcej płacisz dzisiaj, przy spłatach równych więcej płacisz potem.

Uwaga na prowizje. To one powodują, że rzeczywisty koszt kredytu może się różnić w zależności od wybranej formy spłaty (spłaty malejące podrażają kredyt). Im wyższa prowizja, tym różnica może być większa. W tym przypadku tańszy okazuje się kredyt oddawany w równych spłatach, pomimo, że płaci się bankowi większą sumę odsetek.

Twoja sytuacja w przyszłości

Na wybór danej formy spłaty mają też wpływ twoje przewidywania dotyczące przyszłej sytuacji finansowej.

Jeżeli wszystko wskazuje na to, że utrzyma się ona na dotychczasowym poziomie lub nawet poprawi, wówczas możesz sobie pozwolić na odsunięcie w czasie spłaty kredytu. Możesz zatem wybrać spłaty równe. Podobną decyzję podejmiesz, jeżeli w chwili obecnej początkowe raty - wyższe przy harmonogramie spłat malejących - są zbyt wysokie do poniesienia.

Jeżeli stać cię na płacenie większych spłat od początku, a obawiasz się niekorzystnych zmian w swojej sytuacji finansowej, wybierz spłaty malejące. Szybciej spłacisz kapitał i jeśli wpadniesz w finansowe tarapaty, twój dług wobec banku będzie mniejszy.

Inne porady

<< poprzednia strona
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Kredyty Lokaty Rachunki bankowe Karty Kalkulator walutowy
Copyright © 2000-2021 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009