str. główna ELFIN.PL

Kredyty
Lokaty
Rachunki bankowe

23 września 2021
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
kredyty  oszczędności  karty  rachunki  forum
Elfin radzi
Inwestycje
Banki
Ubezpieczenia
Słownik finansowy
Elfin radzi
Kredyt w złotówkach czy w walucie
Jak może się zmieniać koszt kredytu w przyszłości?

Po pierwsze na koszt kredytu wpływać może zmiana stóp procentowych. Oprocentowanie kredytów złotowych powinno w dłuższym terminie spadać. Z drugiej strony, stopy kredytów walutowych charakteryzują się stosunkowo małą zmiennością. W umowach z bankiem najczęściej masz zagwarantowaną stałą marżę ponad stopę bazową - możesz więc liczyć na to, że nawet jeśli stopy procentowe kredytów walutowych wzrosną, różnica będzie niewielka.
Jeżeli skorzystasz z kredytu walutowego, dodatkowe ryzyko stanowić będą dla ciebie zmiany kursu waluty kredytu w stosunku do złotego.

Wiesz ile potrzebujesz pieniędzy - złotówek. Jeżeli chcesz wziąć na tę kwotę kredyt walutowy, wówczas bank przelicza ją na wybraną walutę wg kursu z dnia podpisania umowy. Kwota, którą bank faktycznie wypłaci po kilku dniach, jest uzależniona od kursu walutowego z dnia wypłaty kredytu (kredyt wypłacany jest w złotych).

Miesięczne spłaty kredytu, tj. części kapitału oraz należne odsetki są wyliczone w walucie. Do banku wpłacasz złotówki, zatem to, ile faktycznie co miesiąc zapłacisz zależy od aktualnego, obowiązującego w banku kursu waluty.

Jeżeli złotówka będzie słabła względem waluty kredytu, to w rzeczywistości koszt twojego kredytu walutowego będzie rósł. Będzie on większy od kosztu kredytu zaplanowanego przez ciebie w chwili tworzenia harmonogramu spłat i przeliczenia go na złotówki po kursie z danego dnia. Nie musi to jeszcze oznaczać, że przestanie być tańszy od analogicznego kredytu złotówkowego. Wszystko zależy od wielkości tych zmian.

Jeżeli jednak sytuacja się odwróci, tj. złotówka będzie się stopniowo umacniać w stosunku do waluty kredytu, wówczas zyskujesz - taką samą ilość euro czy marek kupisz taniej w dniu spłaty.

Co ogranicza ryzyko?

Kredyt bierzesz na wiele lat i niestety nie wiadomo jak sytuacja będzie się kształtowała w przyszłości. Prognozy przewidują, że w wyniku stopniowego rozwoju naszej gospodarki złotówka będzie się umacniać (co jest korzystne dla kredytobiorcy). Ponadto pamiętaj, że Polska zamierza dołączyć do Unii Europejskiej (w dalszej perspektywie też do Unii Walutowej). Nasza gospodarka będzie zatem coraz bardziej powiązana ze stabilnymi rynkami zachodnich państw. Spowoduje to, że ryzyko kursu walutowego nie będzie już groźne.

W razie, gdyby nagle nastąpiło pogorszenie sytuacji na rynku walutowym i złotówka spadałaby na łeb na szyję, banki umożliwiają przeliczenie kredytu na złotówki i kontynuowanie spłaty w złotówkach. W takiej sytuacji rosną jednak z reguły stopy procentowe i decyzja wcale nie jest taka prosta - zależy co wzrasta szybciej - kurs waluty czy różnica w oprocentowaniu kredytów.

Porady na koniec
Dla kogo są kredyty walutowe?

Dla każdego, kto wie na czym polega ich przewaga nad kredytami w złotych i jednocześnie zdaje sobie sprawę z ryzyka walutowego. Mniejsze ryzyko podejmują te osoby, których dochody są w jakiś sposób powiązane z walutą, w której biorą kredyt, np. wynagrodzenie wyrażone jako ekwiwalent kwoty w danej walucie, lub będą wynajmować komuś mieszkanie i czynsz ustalony będzie w walucie, itp.

<< poprzednia strona następna strona >>
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Kredyty Lokaty Rachunki bankowe Karty Kalkulator walutowy
Copyright © 2000-2021 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009