str. główna ELFIN.PL

Kredyty
Lokaty
Rachunki bankowe

2 grudnia 2021
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
kredyty  oszczędności  karty  rachunki  forum
Elfin radzi
Inwestycje
Banki
Ubezpieczenia
Słownik finansowy
Elfin radzi
Kredyt w złotówkach czy w walucie

Kredyty na cele mieszkaniowe w walutach obcych stają się coraz popularniejsze. Banki promują je podając wysokość stopy procentowej, która w porównaniu z kredytami złotowymi często jest niższa nawet o połowę. Czy jest to jednak wystarczający powód, żeby decydować się na kredyt w dolarach czy
w euro?

Z czego wynika różnica w oprocentowaniu?

Różnica wynika ze sposobu ustalania przez banki oprocentowania kredytów. Banki ustalają stałą marżę ponad określone referencyjne stopy procentowe.

Kredyty złotowe

Dla kredytów złotowych są to: WIBOR (czyli stopy po jakich banki polskie pożyczają pieniądze między sobą), pewne wewnętrzne stopy bazowe banku albo też stopy ustalane przez Radę Polityki Pieniężnej.

WIBOR zmienia się codziennie i dlatego wysokość oprocentowania kredytów oparta na nim może zmieniać się z miesiąca na miesiąc. W pozostałych przypadkach zmiany są rzadsze. Stopy bazowe banków zmieniają się w przypadku wzrostu inflacji i innych wskaźników ekonomicznych.

Kredyty walutowe

Podobnie ustalane są stopy procentowe kredytów walutowych. Jednak stopy bazowe banków dla walut nie są uzależnione od sytuacji w Polsce, ale od warunków panujących na innych rynkach. Stopami bazowymi są najczęściej stopy procentowe, po jakich banki pożyczają sobie pieniądze w określonej walucie na rynkach międzynarodowych, czyli LIBOR dla dolarów i marek oraz EURIBOR dla euro. Do tych stóp bazowych banki dodają swoją marżę.

Różnica w oprocentowaniu wynika zatem z różnicy w stopach bazowych. W Polsce wynoszą one co najmniej kilkanaście procent, za granicą najwyżej kilka.

Ważna jest też stabilność stóp procentowych oraz prognozy dotyczące ich zmian.

Inflacja, która w naszym kraju jest podstawowym czynnikiem powodującym wzrost stóp bazowych, powinna spadać w przyszłości. Zatem stopy procentowe kredytów też powinny spadać.

Kraje zachodnie są stabilniejsze, a inflacja utrzymuje się w nich na stałym, niskim poziomie, mniejsze są również wahania stóp procentowych. Nawet jeśli bank centralny zmienia oprocentowanie, to koryguje je np. o 0,25-0,5%. U nas korekty wynoszą nawet 1,5%.

Czy kredyty walutowe są zatem lepsze?

Kredyty walutowe wydają się tańsze. Biorąc kredyt nominowany w walutach, odczuwasz różnicę już od pierwszej raty. Jej wysokość jest znacznie niższa od raty w złotych dla tego samego kredytu. I tutaj pojawia się kolejna zaleta kredytów walutowych - biorąc taki kredyt możesz wykazać się wyższą zdolnością kredytową. Banki najczęściej liczą ją odejmując od twoich dochodów stałe wydatki
i przewidywaną ratę kredytu. Im niższa rata jest wzięta do wyliczeń zdolności kredytowej, tym wyższą kwotę kredytu możesz otrzymać. Kredyt staje się bardziej dostępny, ale uważaj - nie bierz więcej niż potrzebujesz, i tak będziesz musiał to wszystko spłacić.

Oceniając kredyty nie należy jednak skupiać się na dniu dzisiejszym. Kredyt będziesz spłacać przez wiele lat, zatem staraj się przyjąć dłuższą perspektywę.

następna strona >>
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Kredyty Lokaty Rachunki bankowe Karty Kalkulator walutowy
Copyright © 2000-2021 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009