str. główna ELFIN.PL

Kredyty
Lokaty
Rachunki bankowe

24 kwietnia 2024
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
kredyty  oszczędności  karty  rachunki  forum

Kalkulatory
Jakie raty kredytu będziesz spłacać?
Policz koszt kredytu ratalnego
Ile zyskasz na lokacie?
Wszystkie   

 Prezentacja banków
   Wszystkie
Słownik finansowy
Porady i strategie
Wybierasz lokatę

Lokatę tworzysz powierzając bankowi pieniądze na określony czas. Zawsze musisz przy tym zawrzeć z bankiem umowę. W niej określony jest czas, na jaki powierzasz pieniądze, kwota lokaty, oprocentowanie i inne warunki. Ważne jest, by uważnie czytać umowę.

Jak wybrać najkorzystniejszą lokatę terminową?

Pilnuj swoich pieniędzy - nawet jeżeli leżą w banku - muszą dla ciebie jak najlepiej procentować. (Więcej podstawowej wiedzy znajdziesz w dziale Inwestycje, polecamy: Jak rozpocząć inwestowanie, Procent składany). Żeby wybrać najkorzystniejszą lokatę zwróć uwagę na następujące elementy:

  1. oprocentowanie lokaty

Nie daj się zwieść - oprocentowanie podawane jest przez bank nominalnie w skali roku, tzn. że nie jest brane pod uwagę to, że pieniądze tracą siłę nabywczą, m.in. z powodu inflacji. W dużym przybliżeniu rzeczywiście zyskujesz taki procent, ile wynosi różnica pomiędzy oprocentowaniem a inflacją.

Dla lokat banki stosują oprocentowanie:

  • stałe - czyli jednakowe przez cały okres trwania lokaty. Opłacalność lokaty o stałym oprocentowaniu jest zależna od sytuacji panującej na rynku. Korzystniejszy jest wybór stałego oprocentowania gdy przewiduje się spadek inflacji i obniżenie stóp procentowych przez banki. Zaletą takiej lokaty jest znany z góry zysk.
  • zmienne - w zależności od warunków rynkowych może ulec podwyższeniu lub obniżeniu w trakcie trwania lokaty. Jest mniej ryzykowne w przypadku lokat długoterminowych gdy przewidujemy wzrost inflacji. Podwyższenie oprocentowania lokat przez banki (co było reakcją na podwyższenie stóp procentowych przez NBP) sprawiło, że nie tak dawno bardziej opłacalne były lokaty o zmiennym oprocentowaniu. Jeśli jednak stopy procentowe NBP zostaną obniżone, lokaty o zmiennym oprocentowaniu przyniosą mniejszy zysk.
Obniżanie i podwyższanie oprocentowania jest jednak w gestii dyrektorów banków, dlatego zmiany te nie są dokonywane automatycznie i - zwłaszcza w przypadku podwyższania oprocentowania lokat - dokonywane raczej niechętnie.
Zakładając lokatę bądź na bieżąco jeśli chodzi o sytuację panującą na rynku.

Wybierając lokatę sprawdź, czy bank proponuje różne oprocentowanie lokat w zależności od wysokości zdeponowanej kwoty. Często im wyższa kwota lokowanych środków, tym wyższe jest oprocentowanie. Przy lokowaniu bardzo dużych kwot można nawet negocjować wysokość oprocentowania. Często taką możliwość stwarza się posiadaczom rachunków VIP w danym banku.

Oprocentowanie lokat zależy również od tego, na jak długo zrezygnujesz z korzystania ze swoich pieniędzy. Lokaty długoterminowe (np. roczne) są zazwyczaj oprocentowane wyżej niż te zawierane na krótszy okres (3 miesiące, miesiąc, czy tydzień).

  1. kapitalizację czyli częstotliwość naliczania odsetek. Twój zysk z lokaty zależy nie tylko od oprocentowania. Na to, ile zyskasz pieniędzy wpływa też kapitalizacja. Lokata o niższej stopie procentowej może okazać się w rzeczywistości bardziej opłacalna od lokaty wyżej oprocentowanej
    Zobacz przykład

następna strona >>
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
  Waluty NBP 24.04.2024 
Kurs Zm %
 Dolar 4,0417 0,48
 Euro 4,3177 0,36
  Waluty on-line
  Kalkulator walutowy
Stopy NBP
05.10.2023 
 Depozytowa   5.25 %
 Referencyjna   5.75 %
 Redyskontowa   5.80 %
 Lombardowa   6.25 %
Kredyty Lokaty Rachunki bankowe Karty Kalkulator walutowy
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009