str. główna ELFIN.PL

Kredyty
Lokaty
Rachunki bankowe

25 czerwca 2024
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
kredyty  oszczędności  karty  rachunki  forum

Kalkulatory
Jakie raty kredytu będziesz spłacać?
Policz koszt kredytu ratalnego
Ile zyskasz na lokacie?
Wszystkie   

 Prezentacja banków
   Wszystkie
Słownik finansowy
Porady i strategie
Talia kart w portfelu

Banki wydają szereg typów kart. Cechy rozróżniające poszczególne typy kart wynikają z:

  • dopuszczalnego zasięgu ich używania
  • możliwości wykorzystania ich do zapłaty za towary i usługi
  • sposobu rozliczania zawieranych przy ich użyciu transakcji przez bank

Różne nazewnictwo powoduje wiele nieporozumień i bardzo często zdarza się, że ktoś ma na myśli kartę wydaną do rachunku ROR, a mówi o niej karta kredytowa. W Polsce przyjęła się nazwa karta kredytowa obejmująca swym znaczeniem wszystkie karty płatnicze wydane przez bank. Ale uwaga: nie każda karta jest kartą kredytową.

Karty krajowe i międzynarodowe

Karty krajowe mogą być używane jedynie w kraju, w którym karta zastała wydana. Bank umieszcza wówczas specjalną informację na przedniej stronie karty. U nas: "valid only in Poland/ważna tylko w Polsce".

Kartą typowo polską - nawet z nazwy - jest karta POLCARD. Karta ta nie należy do międzynarodowych organizacji płatniczych i poza granicami Polski nie znajdziesz sklepów, bankomatów, hoteli czy restauracji, w których mógłbyś jej użyć.

Karty krajowe nie różnią się specjalnie wyglądem od kart międzynarodowych. Nawet karty posiadające znany znaczek EUROCARD/MasterCard lub VISA mogą występować w postaci kart lokalnych przeznaczonych wyłącznie do korzystanie na terenie danego kraju (mają wóczas wspomniane oznaczenie). Znaczki międzynarodowych sieci na twojej karcie krajowej mogą być powodem kłopotów w przypadku niewłaściwego jej użycia. Omyłkowe użycie karty krajowej zagranicą w najlepszym wypadku naraża cię na nieprzyjęcie płatności przez sklep czy hotel. Ryzykujesz jednak zastrzeżenie karty przez bank z powodu nieprzestrzegania regulaminu.

Karty międzynarodowe dają ci swobodę korzystania ze swoich pieniędzy w każdym kraju, w którym akceptowany jest system do którego należy twoja karta. Swoją kartą możesz dokonać transakcji w każdym sklepie, restauracji czy na stacji benzynowej, jeżeli widnieje tam taki znaczek jak na karcie (np. EUROCARD/MasterCard czy VISA). Z reguły naklejki informujące jakie karty są akceptowane przyklejone są do witryn sklepowych, drzwi wejściowych, przy ladach kasjerskich. W restauracjach możesz znaleźć taką informację przeglądając menu.

następna strona >>
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
  Waluty NBP 24.06.2024 
Kurs Zm %
 Dolar 4,0319 0,51
 Euro 4,3198 0,31
  Waluty on-line
  Kalkulator walutowy
Stopy NBP
05.10.2023 
 Depozytowa   5.25 %
 Referencyjna   5.75 %
 Redyskontowa   5.80 %
 Lombardowa   6.25 %
Kredyty Lokaty Rachunki bankowe Karty Kalkulator walutowy
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009