str. główna ELFIN.PL

Kredyty
Lokaty
Rachunki bankowe

23 listopada 2024
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
kredyty  oszczędności  karty  rachunki  forum

Kalkulatory
Jakie raty kredytu będziesz spłacać?
Policz koszt kredytu ratalnego
Ile zyskasz na lokacie?
Wszystkie   

 Prezentacja banków
   Wszystkie
Słownik finansowy
Porady i strategie
Karty chipowe

W niedługiej przyszłości karty z paskiem magnetycznym będą zastąpione przez karty mikroprocesorowe - znacznie bezpieczniejsze i bardziej funkcjonalne. Karty z mikroprocesorem są uważane za przyszłość usług bankowych i finansowych. Karty te określane są po angielsku "smart cards", dzieje się tak z racji tego, iż niewielki układ elektroniczny, popularnie zwany chipem, przechowuje wiele informacji o właścicielu oraz dostępnych usługach.

Po włożeniu takiej karty do czytnika mikroprocesor kontroluje, czy terminal jest prawdziwy, dopiero po stwierdzeniu, że wszystko jest w porządku, wysyła potrzebne informacje. Na żądanie terminalu mikroprocesor realizuje również niektóre usługi, na przykład może podpisać cyfrowo zlecenie wypłaty pieniędzy z rachunku. Na potwierdzeniu transakcji nie ma danych użytych do jej przeprowadzenia (dzięki zastosowaniu klucza prywatnego użytkownika). Praktycznie wyeliminowano ryzyko nieuprawnionej modyfikacji danych zaszytych w chipie, dzieki czemu część operacji może odbywać się bez kontaktu z bankiem, czyli znacznie szybciej, gdyż nie trzeba czekać na autoryzację.
Jest to także tańsze rozwiązanie dla sprzedawcy, który nie płaci za połączenia telefoniczne. Oszustom nie uda się również wykonać duplikatu, co jest stosunkowo proste przy kartach z paskiem.

Potwierdzenie tożsamości użytkownika zwykle odbywa się poprzez wprowadzenie numeru PIN, który jest weryfikowany przez mikroprocesor. W przyszłości pojawią się zapewne karty sprawdzające, na przykład, linie papilarne właściciela. Karty chipowe są wyposażone w system operacyjny z systemem plików do komunikacji, autoryzacji, szyfrowania i kontroli dostępu.

Mikroprocesor zapamiętuje do kilku tysięcy razy więcej informacji, niż tradycyjny pasek magnetyczny, przez co karta może pełnić różne funkcje m.in. płatnicze, identyfikacyjne itp. (mikroprocesor karty zawiera swoisty "spis funkcji"). Każdy terminal elektroniczny zgodny z norma EMV ma obowiązek odczytania tego "spisu" i wyświetlenia go. Posiadacz karty ma wtedy możliwość wybrania funkcji, z której chce skorzystać, czyli na przykład wybrania płatności kredytowej, portmonetki elektronicznej czy aplikacji lojalnościowej.
Z tego powodu jest wiele zastosowań kart chipowych np. karty te są używane w systemie ubezpieczeń zdrowotnych, do gromadzenia danych portfela giełdowego lub kontroli dostępu do urządzeń ATM.

Karta elektroniczna jest dużo bardziej bezpieczna niż karta magnetyczna, gdyż nie występują w niej najgorsze przypadłości tej drugiej, szczególnie możliwość nielegalnego kopiowania karty. Weryfikacja posiadacza karty zawsze następuje poprzez podanie numeru PIN. Transakcje dokonywane w terminalach POS przeprowadzane są w trybie off-line, tj. bez konieczności uzyskania autoryzacji przez bank. Autoryzacja udzielana jest błyskawicznie przez mikroprocesor zawarty na karcie.

Bardzo interesującym przykładem zastosowania chipa są elektroniczne portmonetki. Najpierw kartę zasila się pieniędzmi na przykład w bankomacie. Później klient reguluje należności za drobne wydatki do momentu, aż zapamiętana przez mikroprocesor kwota wyczerpie się. Transakcje są przeprowadzane bez kontaktu z bankiem.

Wszystkie zalety bezpieczeństwa karty elektronicznej nikną, jeśli taka karta posiada jednocześnie pasek magnetyczny. Wówczas jest ona dalej wciąż tak niebezpieczna jak zwykła karta typu Visa Electron.

następna strona >>
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
  Waluty NBP 19.11.2024 
Kurs Zm %
 Dolar 4,1052 0,13
 Euro 4,3308 0,03
  Waluty on-line
  Kalkulator walutowy
Stopy NBP
05.10.2023 
 Depozytowa   5.25 %
 Referencyjna   5.75 %
 Redyskontowa   5.80 %
 Lombardowa   6.25 %
Kredyty Lokaty Rachunki bankowe Karty Kalkulator walutowy
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009