str. główna ELFIN.PL

Kredyty
Lokaty
Rachunki bankowe

21 listopada 2024
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
kredyty  oszczędności  karty  rachunki  forum
Elfin radzi
Inwestycje
Banki
Ubezpieczenia
Słownik finansowy
Elfin radzi
Kredyt w złotówkach czy w walucie

Kredyty na cele mieszkaniowe w walutach obcych stają się coraz popularniejsze. Banki promują je podając wysokość stopy procentowej, która w porównaniu z kredytami złotowymi często jest niższa nawet o połowę. Czy jest to jednak wystarczający powód, żeby decydować się na kredyt w dolarach czy
w euro?

Z czego wynika różnica w oprocentowaniu?

Różnica wynika ze sposobu ustalania przez banki oprocentowania kredytów. Banki ustalają stałą marżę ponad określone referencyjne stopy procentowe.

Kredyty złotowe

Dla kredytów złotowych są to: WIBOR (czyli stopy po jakich banki polskie pożyczają pieniądze między sobą), pewne wewnętrzne stopy bazowe banku albo też stopy ustalane przez Radę Polityki Pieniężnej.

WIBOR zmienia się codziennie i dlatego wysokość oprocentowania kredytów oparta na nim może zmieniać się z miesiąca na miesiąc. W pozostałych przypadkach zmiany są rzadsze. Stopy bazowe banków zmieniają się w przypadku wzrostu inflacji i innych wskaźników ekonomicznych.

Kredyty walutowe

Podobnie ustalane są stopy procentowe kredytów walutowych. Jednak stopy bazowe banków dla walut nie są uzależnione od sytuacji w Polsce, ale od warunków panujących na innych rynkach. Stopami bazowymi są najczęściej stopy procentowe, po jakich banki pożyczają sobie pieniądze w określonej walucie na rynkach międzynarodowych, czyli LIBOR dla dolarów i marek oraz EURIBOR dla euro. Do tych stóp bazowych banki dodają swoją marżę.

Różnica w oprocentowaniu wynika zatem z różnicy w stopach bazowych. W Polsce wynoszą one co najmniej kilkanaście procent, za granicą najwyżej kilka.

Ważna jest też stabilność stóp procentowych oraz prognozy dotyczące ich zmian.

Inflacja, która w naszym kraju jest podstawowym czynnikiem powodującym wzrost stóp bazowych, powinna spadać w przyszłości. Zatem stopy procentowe kredytów też powinny spadać.

Kraje zachodnie są stabilniejsze, a inflacja utrzymuje się w nich na stałym, niskim poziomie, mniejsze są również wahania stóp procentowych. Nawet jeśli bank centralny zmienia oprocentowanie, to koryguje je np. o 0,25-0,5%. U nas korekty wynoszą nawet 1,5%.

Czy kredyty walutowe są zatem lepsze?

Kredyty walutowe wydają się tańsze. Biorąc kredyt nominowany w walutach, odczuwasz różnicę już od pierwszej raty. Jej wysokość jest znacznie niższa od raty w złotych dla tego samego kredytu. I tutaj pojawia się kolejna zaleta kredytów walutowych - biorąc taki kredyt możesz wykazać się wyższą zdolnością kredytową. Banki najczęściej liczą ją odejmując od twoich dochodów stałe wydatki
i przewidywaną ratę kredytu. Im niższa rata jest wzięta do wyliczeń zdolności kredytowej, tym wyższą kwotę kredytu możesz otrzymać. Kredyt staje się bardziej dostępny, ale uważaj - nie bierz więcej niż potrzebujesz, i tak będziesz musiał to wszystko spłacić.

Oceniając kredyty nie należy jednak skupiać się na dniu dzisiejszym. Kredyt będziesz spłacać przez wiele lat, zatem staraj się przyjąć dłuższą perspektywę.

następna strona >>
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Kredyty Lokaty Rachunki bankowe Karty Kalkulator walutowy
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009