str. główna ELFIN.PL

Kredyty
Lokaty
Rachunki bankowe

17 lipca 2024
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
kredyty  oszczędności  karty  rachunki  forum
Elfin radzi
Inwestycje
Banki
Ubezpieczenia
Słownik finansowy
Elfin radzi
Którą kartą wyciągać gotówkę z bankomatu

Zanim stojąc przed bankomatem wyciągniesz kartę, której chcesz użyć do wypłacenia gotówki, zastanów się jakie to będzie miało konsekwencje dla twojego portfela. Wypłata gotówki z bankomatu może cię sporo kosztować. Wszystko zależy od rodzaju karty, którą się posłużysz, regulaminu twojego banku oraz bankomatu z którego korzystasz.

Karty debetowe

W większości przypadków banki nie pobierają od swoich klientów prowizji za wypłaty gotówki we własnych bankomatach gdy klient używa do tego celu wydanych do konta kart elektronicznych takich jak Visa Electron, Maestro, czy kart Polcard. Zdarzają się jednak wyjątki, wówczas bank najczęściej współpracuje z siecią Euronetu i oferuje wyciąganie gotówki z bankomatów swoich
i Euronetu za tą samą, stosunkowo niewysoką opłatą. Jeżeli używasz innych kart debetowych (nie elektronicznych) wówczas sprawdź, czy również możesz wyciągać gotówkę z bankomatów własnego banku bez prowizji.

Korzystając z sieci bankomatów innych banków przygotuj się na zapłacenie prowizji. Jest ona ustalana kwotowo lub procentowo, w zależności od wypłacanej sumy. W przypadku kart elektronicznych opłata jest najczęściej stała i waha się od 3 do 4zł. Korzystając z innych kart debetowych przygotuj się na wydatek rzędu 3% wypłaconej kwoty, nie mniej jednak niż 3zł.

Na urządzeniu umieszczone jest logo właściciela bankomatu. W ten sposób możesz sprawdzić, czy dany bankomat należy do twojego banku.

Przykład
Stoisz przed bankomatem obcego banku i masz w portfelu dwie karty płatnicze,
np.: Maestro i Visa Classic. Wypłata gotówki na kartę Maestro w bankomatach obcych banków jest obciążona prowizją stałą w wysokości 4zł, natomiast wypłata gotówki na Visa Classic 3% od wartości wypłaconej kwoty, nie mniej jednak niż np. 4zł. Do pewnej kwoty nie ma zatem znaczenia, z której karty skorzystasz. W naszym przykładzie dopiero przy wypłacie kwoty równej lub wyższej niż 140zł bardziej opłaca się używać karty Maestro.
Karty obciążeniowe i kredytowe

W przypadku wypłaty gotówki kartą obciążeniową lub kredytową korzystasz z pieniędzy banku. Bank obciąży cię kosztami z tego tytułu. Przede wszystkim musisz zapłacić prowizję, niezależnie od tego, czy bankomat należy do sieci banku, czy nie.

Wypłata gotówki z bankomatu na karty obciążeniowe zostanie rozliczona na koniec okresu rozliczeniowego tak samo, jak każda inna transakcja dokonana przez ciebie w sklepie czy w restauracji. Zostaniesz wtedy - na koniec okresu rozliczeniowego - obciążony stosowną prowizją. Wynosi ona około 3,5% kwoty transakcji, nie mniej jednak niż 4zł, a zatem więcej niż prowizja od transakcji bezgotówkowych.

Za wypłatę gotówki kartą kredytową zapłacisz znacznie więcej. Każda wypłacona z bankomatu kwota jest obciążona prowizją od razu (także ok. 3% sumy). Dodatkowo wypłacona kwota jest oprocentowana od momentu jej wypłacenia z bankomatu czy kasy banku do momentu całkowitego jej spłacenia. Stopa procentowa kredytów udzielanych posiadaczom kart kredytowych jest ustalona na wysokim poziomie - waha się od 30 do 40%.

Korzystanie z karty kredytowej do wypłacania pieniędzy z bankomatu jest najdroższe. Jeżeli masz przy sobie inne karty, ale bankomat ich nie akceptuje, warto poszukać innego urządzenia.

Inne porady

Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Kredyty Lokaty Rachunki bankowe Karty Kalkulator walutowy
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009