str. główna ELFIN.PL

Kredyty
Lokaty
Rachunki bankowe

25 czerwca 2024
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
kredyty  oszczędności  karty  rachunki  forum
Elfin radzi
Inwestycje
Banki
Ubezpieczenia
Słownik finansowy
Elfin radzi
Jak płacić kartą w Internecie
Którą kartą

Nie każda karta płatnicza może zostać wykorzystana do dokonania zapłaty za zakupy zrobione w sklepie internetowym. Nadają się do tego tylko karty nie wymagające każdorazowej kontroli stanu twojego konta. Oznacza to, że najbardziej popularne elektroniczne karty debetowe (Maestro, VISA Electron) nie nadają się do tego celu.
Możesz płacić w sieci jeśli posiadasz którąś z pozostałych typów kart.

Jak to robić

W zależności od miejsca dokonywania zakupów, tj. sklepu wirtualnego, procedura może być różna. Najczęściej jednak po wyborze interesujących cię towarów i umieszczeniu ich w koszyku udajesz się do kasy, czyli strony przeznaczonej do dokonania płatności.
Sklep poda ci sumę, za jaką chcesz dokonać zakupów, zapyta cię o twoje nazwisko i adres oraz poprosi o podanie numeru karty płatniczej i daty jej ważności - ma to pozwolić sklepowi na identyfikację nabywcy.
Niektóre sklepy pamiętają swoich klientów. Kiedy wejdziesz na ich stronę ponownie nie musisz podawać danych o sobie czy karcie. Wystarczy, że po zamówieniu towaru podasz hasło, które przydzielił ci sklep. Twoje dane przechowywane są w bazie danych sklepu.
Zapłata za dokonane zakupy często jeszcze następuje za zaliczeniem pocztowym. Płacisz więc wtedy, kiedy towar masz już w ręce. Alternatywą jest płatność dokonana kartą. Pewnym wyjątkiem są usługi finansowe lub informacje kupowane w Internecie, tutaj jedyną możliwą formą zapłaty jest podanie numeru swojej karty płatniczej.

Zakupy w sieci robią się popularne

Za dokonywaniem zakupów w sieci przemawia przede wszystkim wygoda. Można także w ten sposób uzyskać bardzo wiele informacji o poszukiwanych towarach.
Co chwilę dowiadujemy się o nowych sklepach internetowych, coraz więcej różnorodnych towarów można kupić w Internecie.
Rozwój handlu internetowego mógłby być zapewne bardziej dynamiczny, ale na jego przeszkodzie stoi szereg trudności.
Kupując jakiś towar w tradycyjnym sklepie możemy od razu cieszyć się z nabytku. Kupując tę samą rzecz w Internecie musisz poczekać na jej dostawę. Czasami to zniechęca. Ponadto niejednokrotnie koszt dostawy sprawia, że cena towaru w sklepie internetowym przestaje być konkurencyjna.
Największą popularnością cieszą się zakupy towarów, które już znasz lub których jakość można ocenić na podstawie informacji zawartych na stronie sklepu. Do najczęściej kupowanych przedmiotów należą płyty CD, książki, ale także programy komputerowe.
Dodatkowo szybki rozwój sprzedaży w sieci ogranicza obawa przed wykorzystaniem naszych danych przez przestępców internetowych. Ktoś, kto pozna nasze dane osobiste, numer karty oraz datę jej ważności, może swobodnie dokonywać zakupów na nasz koszt do czasu, aż się o tym dowiemy. Jeżeli nie sprawdzasz często stanu konta, wówczas o dokonanej transakcji możesz się dowiedzieć dopiero kiedy otrzymasz wyciąg z banku za dany miesiąc.
Oczywiście problem wiarygodności sklepów pojawiał się od początku handlu w sieci, stąd wprowadzano coraz to sprawniejsze sposoby identyfikacji kupujących, tzn. systemy sprawdzające, czy ktoś nie korzysta z cudzej karty płatniczej.

następna strona >>
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Kredyty Lokaty Rachunki bankowe Karty Kalkulator walutowy
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009