str. główna ELFIN.PL

Kredyty
Lokaty
Rachunki bankowe

24 kwietnia 2024
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
kredyty  oszczędności  karty  rachunki  forum
Elfin radzi
Inwestycje
Banki
Ubezpieczenia
Słownik finansowy

PITy 2023? Tylko z Jupiterem! Ściągnij darmową wersję >>

Elfin radzi
Nie zrywaj lokat

Może się okazać, że jednego dnia zakładasz lokatę, a po kilku okazuje się, że tych pieniędzy bardzo potrzebujesz.

Co wtedy robić? Najprościej byłoby zerwać lokatę i stracić odsetki, ale czy to jest najkorzystniejsze? A może pożyczyć pieniądze i spłacić dług po zakończeniu lokaty? Czy to się opłaca?

W celu sprawdzenia co bardziej się opłaca - zerwanie lokaty czy zaciągnięcie długu, przeprowadziliśmy symulację.
Założyliśmy w niej, że zakładasz lokatę w złotych, a w następnych dniach masz nieprzewidziany wydatek. Jednocześnie masz możliwość skorzystania z kredytu w twoim rachunku bankowym.
Porównaliśmy sumę odsetek, którą uzyskasz z lokaty z odsetkami, które zapłacisz od kredytu do dnia, kiedy będziesz mógł spłacić zadłużenie pieniędzmi z lokaty. Przyjęliśmy za oprocentowanie lokat oprocentowanie efektywne lokaty.
Nie wzięliśmy pod uwagę prowizji od kredytu - zakładamy, że kredyt masz już przyznany i możesz skorzystać z niego w każdej chwili. Można też rozważać wzięcie pożyczki, ale wtedy, oprócz oprocentowania kredytu trzeba wziąć pod uwagę prowizję. Nie bierzemy pod uwagę korzystania z kart kredytowych, bo oprocentowanie takiego kredytu jest wysokie i wnioski z symulacji mogą być inne.

Wyciągnęliśmy z tej symulacji następujące wnioski:

  • kiedy potrzebujesz niewielkiej (w porównaniu z wysokością założonej lokaty) kwoty, to zawsze opłacalne jest zadłużenie się, nawet w pierwszym dniu po założeniu lokaty
  • kiedy założyłeś lokatę długoterminową, a potrzebujesz pieniędzy tuż po jej założeniu, to nie zastanawiaj się, tylko zerwij lokatę - kredyty są zbyt drogie
  • im mniejsza jest różnica pomiędzy oprocentowaniem lokaty i oprocentowaniem kredytu, tym wyższą kwotę opłaca się pożyczyć i nie zrywać lokaty
  • kiedy potrzebujesz kwotę równą lokacie, policz ile dni zostało do zakończenia lokaty; możesz się spodziewać, że po połowie okresu lokaty opłaca się zadłużyć i spłacić dług pieniędzmi z lokaty po jej zakończeniu.

Inne porady

Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Kredyty Lokaty Rachunki bankowe Karty Kalkulator walutowy
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009