Kredyt inwestorski NASZ REMONT z premią z BGK
- Korzyści
- Przeznaczenie
- Parametry
- Oprocentowanie i opłaty
- Informacje dodatkowe
Korzyści
Uprzejmie informujemy, że z dniem 19 marca 2009 r. weszła w życie nowa ustawa o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Zachęcamy do zapoznania się z jej nowymi rozwiązaniami.
Tekst ustawy jest do Państwa dyspozycji w zakładce "Pliki do pobrania".
Ważna informacja dla audytorów energetycznych i kredytobiorców.
W zakładce "Pliki do pobrania" zamieściliśmy do Państwa dyspozycji informację o wartościach - historycznych i bieżących - ceny m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego - niezbędnych do wyliczenia wskaźnika kosztu przedsięwzięcia, o którym mowa w art. 2 pkt 12 ustawy.
W tej zakładce dostępne są także formularze w formacie Word - wniosków o premię termomodernizacyjną i premię remontową oraz potwierdzeń/oświadczeń projektanta i inspektora nadzoru właściwych dla każdego rodzaju premii.
Możliwość uzyskania bezzwrotnej pomocy ze środków budżetu państwa w postacji 20% premii termomodernizacyjnej albo premii remontowej z przeznaczeniem na spłatę kredytu.
Opracowanie audytu energetycznego albo audytu remontowego (obowiązkowe) gwarantuje pełną wiedzę o koniecznym zakresie prac remontowych, wskazuje w przypadku kredytu termomodernizacyjnego możliwe do uzyskania oszczędności w kosztach zakupu energii cielnej, określa technologię realizacji robót remontowych - co zarówno przy realizacji przedsięwzięcia termomodernizacyjnego, jak i przedsięwzięcia remontowego, podnosi dla Kredytobiorcy i dla Banku poziom bezpieczeństwa realizowanej transakcji.
Ponadto po przeprowadzeniu zarówno termomodernizacji jak i remontu Kredytobiorca uzyskuje:
- niższe koszty eksploatacji budynku,
- samofinansowanie się spłaty kredytu termomodernizacyjnego z oszczędności w kosztach zakupu energii cieplnej,
- większą wartość rynkową nieruchomości, a oczywiście także pojedynczego mieszkania,
- większy komfort zamieszkania,
- poprawę estetyki miejsca zamieszkania.
Przeznaczenie
Kredyt jest udzielany na finansowanie realizacji przedsięwzięć:
- termomodernizacyjnych w budynkach, lokalnych sieciach ciepłowniczych, lokalnych źródłach ciepła lub zmianę konwencjonalnych źródeł energii na źródła niekonwencjonalne - będących własnością kredytobiorcy lub zarządzanych przez kredytobiorcę,
- remontowych w budynkach mieszkalnych wielorodzinnych oddanych do użytkowania przed 14 sierpnia 1961 r.
zgodnie z warunkami określonymi w ustawie z dnia 21 listopada 2008 r. o wspieraniu termomodernizacji i remontów (Dz. U. z 2008 r. Nr 223 poz. 1459) zwaną dalej "ustawą" oraz przepisami wykonawczymi do tej ustawy zawartymi w rozporządzeniach Ministra Infrastruktury (Dz. U. Nr 43 z 2009 r. poz. 346 i 347).
Dla kogo?
Kredytobiorcą (stroną umowy kredytowej) będzie zawsze spółdzielnia albo wspólnota mieszkaniowa .
Waluta
PLN
Wysokość kredytu
Minimalna - 10.000 PLN
Maksymalna - do 100% całkowitego kosztu przedsięwzięcia termomodernizacyjnego albo przedsięwzięcia remontowego.
Audytor na wniosek kredytobiorcy i na podstawie deklaracji kredytobiorcy o częściowym sfinansowaniu termomodernizacji albo remontu ze środków własnych (wkład własny) może określić w audycie energetycznym albo audycie remontowym mniejszą wielkość kredytu.
Wkład własny - nie jest wymagany przepisami ustawy, ale może być zadeklarowany przez kredytobiorcę.
Okres kredytowania
Maksymalny okres kredytowania od dnia zawarcia umowy kredytu do dnia wniesienia ostatniej raty spłaty nie może być dłuższy niż 20 lat.
Formy zabezpieczenia
Bank nie wymaga zabezpieczeń hipotecznych.
Najczęściej stosowanymi formami zabezpieczenia są:
przelew wierzytelności wspólnoty mieszkaniowej albo spółdzielni mieszkaniowej z tytułu wpłat na fundusz remontowy lub inny fundusz celowy, na zabezpieczenie wierzytelności Banku,
klauzula potrącenia wierzytelności z rachunku prowadzonego w Banku,
pełnomocnictwo do pobrania środków zgromadzonych na rachunku w innym banku.
Bank przyjmie także inne zabezpieczenia, proponowane przez Klienta, jeżeli są przewidziane w przepisach wewnętrznych dotyczących zabezpieczenia wierzytelności Banku.
Wniosek o udzielenie kredytu
Klient składa w Oddziale Banku:
- wniosek o kredyt wraz z załącznikami, których listę otrzymuje od doradcy podczas prezentacji oferty,
- wniosek o premię termomodernizacyjną albo premię remontową wg. wzoru BGK (otrzymuje od doradcy),
- audyt energetyczny przedsięwzięcia termomodernizacyjnego albo audyt remontowy dla przedsięwzięcia remontowego planowanego do kredytowania przez Bank.
Forma i sposób uruchomienia kredytu
Kredyt uruchamiany jest poprzez realizację dyspozycji kredytobiorcy w ciężar rachunku kredytowego, jednorazowo albo w transzach, bezgotówkowo na wskazany przez klienta rachunek wykonawcy(ów) przedsięwzięcia termomodernizacyjnego albo przedsięwzięcia remontowego.
Warunkiem realizacji dyspozycji kredytobiorcy jest przedłożenie zaakceptowanych przez niego dokumentów płatnicznych (faktur, rachunków, itp.) potwierdzających wykonanie robór remontowych finansowanych kredytem.
Do 10% kwoty kredytu może być zgodnie z dyspozycją kredytobiorcy przelane na rachunek bieżacy kredytobiorcy, w związku z wykonaniem przez niego cześci robót siłami własnymi.
Forma i sposób spłaty kredytu
- W ratach miesięcznych, bezgotówkowo, w drodze obciążenia przez Bank rachunku bieżącego kredytobiorcy, z tym że w przypadku braku środków na tym rachunku, należność z tytułu przeterminowanego zadłużenia, Bank potrąci bez osobnego wezwania z pierwszych wpływów na ten rachunek, niezależnie od dyspozycji kredytobiorcy i przed wszystkimi innymi płatnościami.
- Jednorazowo w drodze realizacji premii termomodernizacyjnej albo premii remontowej po zakończeniu przedsięwzięcia termomodernizacyjnego albo przedsięwzięcia remontowego.
Formuły ustalania rat miesięcznych:
- raty malejące,
- raty annuitetowe.
Przedłużenie okresu kredytowania dozwolone jest w formie aneksu do umowy, przy zachowaniu maksymalnego okresu spłaty kredytu, tj. 20 lat od dnia zawarcia umowy kredytu do dnia wniesienia ostatniej raty spłaty. Pierwszą ratą spłaty może być także w praktyce, premia termomodernizacyjna albo premia remontowa.
Opłaty i prowizje
Prowizje i opłaty są pobierane zgodnie z Taryfą prowizji i opłat bankowych w PKO BP bezpośrednio przed realizacją czynności związanych z obsługą kredytu.
Prowizja za udzielenie kredytu może być na wniosek kredytobiorcy odłożona w czasie i zapłacona nie później niż w dniu wypłaty kredytu lub jego pierwszej transzy.
Bank nie pobiera opłaty za rozpatrzenie wniosku o kredyt.
Przed zawarciem umowy kredytu prowizje i opłaty są płatne bezgotówkowo, w formie przelewu z rachunku bankowego.
Po zawarciu umowy prowizje i opłaty są pobierane bezgotówkowo poprzez obciążenie rachunku bieżącego kredytobiorcy w PKO BP.
W przypadku braku środków na rachunku, pobranie prowizji następuje z pierwszych wpływów na rachunek.
Prowizja dla BGK za przyznanie premii termomodernizacyjnej albo premii remontowej, w wysokości 0,6% premii, pobierana jest i przekazywana do BGK w dniu wypłaty kredytu lub pierwszej transzy kredytu.
Oprocentowanie
Stopa procentowa jest równa sumie stawki referencyjnej WIBOR 1M, WIBOR 3M albo WIBOR 6M i marży Banku, określonych w umowie kredytu.
W umownym okresie kredytowania wysokość oprocentowania jest zmienna,
W każdym okresie obrachunkowym (1, 3 albo 6 miesięcznym) wysokość oprocentowania jest stała,
W całym okresie kredytowania marża Banku jest stała, określona w umowie kredytu (niezmienna).
Wykorzystanie spłaconej kwoty kredytu
Nie dotyczy
Karencja w spłacie kredytu
1. Na wniosek kredytobiorcy, na okres nie dłuższy niż 3 miesiące od dnia wypłaty ostatniej transzy albo od dnia wypłaty kredytu.
2. Okres karencji w spłacie nie wydłuża okresu kredytowania.
3. Spłata kapitału rozpoczyna się w miesiącu następującym po miesiącu, w którym upłynął określony w umowie kredytu okres karencji w spłacie.
Informacje dodatkowe
Poniżej przedstawiamy najważniejsze elementy procedury ubiegania się o kredyt "NASZ REMONT z premią termomodernizacyjną z BGK" albo o kredyt "NASZ REMONT z premią remontową z BGK":
złożenie właściwego wniosku kredytowego do PKO BP wraz z wymaganymi załącznikami,
złożenie wniosku o przyznanie premii termomodernizacyjnej albo premii remontowej,
rozpatrzenie wniosku kredytowego przez PKO BP wraz z pozytywną decyzją o przyznaniu kredytu przez PKO BP,
PKO BP przygotowuje dla Kredytobiorcy umowę, której ważność jest uwarunkowana otrzymaniem informacji z BGK o przyznaniu premii termomodernizacyjnej albo premii remontowej (jest to tzw. umowa warunkowa),
uregulowanie prowizji dla PKO BP za udzielenie kredytu może nastąpić w dniu podpisania umowy kredytowej albo na wniosek kredytobiorcy może być odłożone w czasie do dnia wypłaty kredytu lub jego pierwszej transzy,
PKO BP przesyła podpisaną umowę kredytową wraz z audytem energetycznym albo audytem remontowym i wnioskiem Kredytobiorcy o przyznanie premii termomodernizacyjnej albo premii remontowej do BGK,
po otrzymaniu pozytywnej decyzji BGK o przyznaniu premii termomodernizacyjnej albo premii remontowej, PKO BP zawiadamia Kredytobiorcę o możliwości przystąpienia do realizacji pozostałych warunków wynikających z umowy o kredyt termomodernizacyjny albo o kredyt remontowy (zabezpieczenia, projekty budowlane lub instalacyjne itp.),
w przypadku negatywnej decyzji BGK umowa kredytowa ulega rozwiązaniu - PKO BP może zaproponować Kredytobiorcy w tym przypadku finansowanie planowanego zakresu robót poprzez udzielenie kredytu "NASZ REMONT",
PKO BP po spełnieniu warunków umownych, stawia kredyt do dyspozycji Kredytobiorcy na warunkach określonych w umowie kredytowej,
w dniu wypłaty kredytu albo jego części (transzy) PKO BP pobiera prowizję dla BGK w wysokości 0,6% przyznanej premii termomodernizacyjnej albo premii remontowej,
rozpoczęcie spłaty kredytu w następnym miesiącu po wypłacie kredytu lub pierwszej transzy kredytu, jeżeli Kredytobiorca nie korzysta z karencji w spłacie kapitału, (spłata odsetek od wypłaconego kredytu lub pierwszej transzy kredytu nie podlega karencji)
po zakończeniu realizacji przedsięwzięcia termomodernizacyjnego albo przedsięwzięcia remontowego - Kredytobiorca informuje o tym PKO BP, w sposób ustalony w przepisach ustawy; PKO BP zawiadamia o tym fakcie BGK,
po otrzymaniu premii termomodernizacyjnej albo premii remontowej PKO BP informuje o tym Kredytobiorcę i zalicza premię na spłatę kredytu,
kontynuacja spłaty kredytu zgodnie z warunkami umownymi. Ponadto informujemy, że zgodnie z wymogami BGK S.A.:
do wkładu własnego - jeżeli będzie on konieczny lub zostanie zadeklarowany - mogą być zaliczone koszty audytu i projektów budowlanych, wymaganych do opracowania po zatwierdzeniu przez BGK audytu (wartość wykonanych prac przy remoncie, przewidzianych projektem budowlanym lub instalacyjnym - opłaconych przed zawarciem umowy kredytowej nie jest zaliczana do wkładu własnego),
z kredytu bankowego, który będzie stanowił uzupełnienie środków własnych albo będzie finansował 100% kosztów przedsięwzięcia termomodernizacyjnego albo przedsięwzięcia remontowego będzie finansowany tylko ten zakres prac, które zostaną wskazane przez audytora, a więc w ramach wybranego wariantu przedsięwzięcia termomodernizacyjnego albo zakresu robót określonych dla przedsięwzięcia remontowego opisanego w audycie remontowym,
pozostałe prace remontowe, nie ujęte w wybranym do realizacji wariancie przedsięwzięcia termomodernizacyjnego albo przedsięwzięciu remontowym mogą być finansowane wyłącznie ze środków własnych Kredytobiorcy albo odrębnego kredytu np. "NASZ REMONT" i nie stanowią podstawy do ubiegania się o premię termomodernizacyjną albo premię remontową,
audyt energetyczny albo audyt remontowy musi być opracowany oddzielnie dla każdego termomodernizowanego albo remontowanego obiektu (budynku, sieci, itp.), chociażby np. budynki mieszkalne, były podobne; w tym przypadku audytor wykorzystuje niektóre pomiary i obliczenia przy opracowywaniu kolejnych audytów, jednakże wyznaczenie tzw. optymalnego wariantu przedsięwzięcia termomodernizacyjnego albo zakresu przedsięwzięcia remontowego następuje oddzielnie dla każdego obiektu (budynku, sieci, itp) i stanowi każdorazowo wynik odrębnego audytu energetycznego albo audytu remontowego.
Uprzejmie informujemy, że przedstawione warunki nie stanowią oferty w myśl przepisów Kodeksu cywilnego i mogą podlegać dalszym negocjacjom.
PKO BP uprzejmie informuje, że wszystkie warunki otrzymania premii termomodernizacyjnej albo premii remontowej określone są w ustawie o wspieraniu termomodernizacji i remontów (Dz. U. nr 223 z 2008 r. poz. 1459) oraz rozporządzeniach wykonawczych do tej ustawy wydanych przez Ministra Infrastruktury (Dz. U. nr 43 z 2009 r. poz. 346 i 347).
Prosimy także o zapoznanie się z "Regulaminem przyznawania i wypłacania przez BGK premii termomodernizacyjnej, remontowej i kompensacyjnej ze środków Funduszu Termomodernizacji i Remontów" publikowanym na stronie internetowej BGK.