str. główna ELFIN.PL

Kredyty
Lokaty
Rachunki bankowe

30 września 2022
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
kredyty  oszczędności  karty  rachunki  forum

Rachunki bankowe
Czy zakładać konto w banku?
Wybieramy rachunek
Otwórz rachunek bankowy w Internecie
Wybieramy e-konto
Czy korzystanie z kont bankowych w Internecie jest bezpieczne?
Rachunki studenckie
Konta dla młodych
Konto dla VIP'a

Wybierz z Elfinem
Kredyt
Kartę płatniczą
Rachunek bankowy
Lokatę bankową

Przegląd rynku

ROR
dla wszystkich
dla studentów
dla młodych
dla VIPów

Inne
Kredyty
Lokaty
Karty


Kalkulatory
Jakie raty kredytu będziesz spłacać?
Policz koszt kredytu ratalnego
Ile zyskasz na lokacie?
Wszystkie   

 Prezentacja banków
   Wszystkie
Słownik finansowy
Porady i strategie
Wybieramy rachunek

Wybór konta bankowego jest dzisiaj dość trudny, szczególnie w dużych miastach, gdzie działa kilkanaście banków i prawie każdy prowadzi rachunki dla ludności. Starają się one różnicować oferty kierowane do różnego typu klientów.

Zanim podejmiesz decyzję o otwarciu rachunku w konkretnym banku zastanów się do czego tak naprawdę jest ci on potrzebny. Z jakich usług banku będziesz korzystał częściej, a z jakich w ogóle nie zamierzasz.
Staraj się jednak planować i ocenić swoje potrzeby również w przyszłości. Zmiana rachunku nie jest może bardzo kłopotliwa, ale kosztować cię może trochę czasu i nerwów. Szczególnie jeśli w międzyczasie zaciągniesz pożyczkę związaną z rachunkiem.

Porównując oferty konkurujących o ciebie banków zwracaj uwagę na następujące elementy:

Koszt korzystania z rachunku bankowego

Większość banków już pobiera opłaty za prowadzenie konta osobistego. Jednak opłata opłacie nierówna, sprawdź więc, co bank za nią oferuje (np. darmowe przelewy, zlecenia stałe, kartę płatniczą). Może się wówczas okazać, że za korzystanie z konta w drogim banku zapłacisz mniej niż w innych.

Koszt całkowity liczy się po uwzględnieniu opłat za przelewy oraz zlecenia stałe (liczba razy prowizja). Najlepiej porównuj koszty roczne, gdyż za taki czas pobierane są najczęściej opłaty za wydanie kart, których chcesz używać. Uważaj również na dodatkowe opłaty, z których czasami nie możesz zrezygnować, więc stanowią one prowizję, np. ubezpieczenia kart płatniczych pobierane miesięcznie.

Dla porównania kosztów istotna jest informacja, co bank rozumie pod pojęciem zlecenia stałego. Czy jest to przelew realizowany w takich samych odstępach czasu na dany rachunek, czy również kwota musi być z miesiąca na miesiąc identyczna. Jeżeli się różni, to już w ten sposób nie opłacisz rachunków za telefon, gaz itp.

Karty

Korzystanie z kart płatniczych staje się powoli standardem. Służą one już nie tylko do wyciągania pieniędzy z bankomatów, ale praktycznie wszędzie możesz nimi zapłacić.

Podstawową kartą, którą banki oferują posiadaczom konta jest elektroniczna karta debetowa. Można nią płacić w sklepach, restauracjach i innych punktach wyposażonych w tzw. POSy, czyli elektroniczne czytniki kart. Korzystanie z karty jednak kosztuje. Opłatę za jej wydanie powinieneś wziąć pod uwagę, gdy porównujesz konkurencyjne oferty.
Aby otrzymać inne karty musisz z reguły mieć już jakiś staż w banku i spełniać inne warunki, przede wszystkim mieć regularne wpływy na konto w odpowiedniej wysokości.
Sprawdź, czy i kiedy spełnisz te warunki oraz z jakimi kosztami musisz się liczyć by kartę otrzymać.

Czeki

Po otwarciu rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego możesz zamówić w banku blankiety czekowe. Bank wyda ci ich kilka, pobierając przy tym za każdy opłatę (od 40gr do 1zł).
Za pomocą czeków możesz podejmować gotówkę w banku lub na poczcie, a także płacić w sklepach, punktach usługowych oraz stacjach benzynowych w całym kraju. Niektóre banki wydają czeki akceptowane także za granicą (euroczeki).

Wystawiając czek zlecasz bankowi wypłacenie określonej w nim kwoty osobie, na którą wystawiony został czek (czek imienny), lub osobie, która przedstawi ten czek do realizacji (czek na okaziciela).
Czekami rozrachunkowymi płacisz za towary i usługi - na takim czeku piszesz: "do rozrachunku", a w miejsce imienia i nazwiska wpisujesz nazwę sklepu lub punktu usługowego, na rzecz którego dokonujesz zapłaty.

następna strona >>
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Kredyty Lokaty Rachunki bankowe Karty Kalkulator walutowy
Copyright © 2000-2022 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009