www.elfin.pl
portal finansowy


30 kwietnia 2024

Wybieramy e-konto

Obecnie kilka banków umożliwia dostęp do konta przez przeglądarkę WWW. Oferty poszczególnych banków różnią się zakresem dostępnych usług, kosztami, formą obsługi (konto internetowe jest odrębnym rachunkiem lub kolejną formą obsługi konta tradycyjnego).

Po pierwsze po co?

Ponieważ jest wiele możliwości obsługi konta w sieci, zastanów się do czego będziesz to narzędzie wykorzystywać. Od tego zależy decyzja, czy konto internetowe ma zastąpić twój dotychczasowy rachunek, czy też ma to być rachunek dodatkowy. Po dokonaniu analizy twoich potrzeb może się okazać, że są one podobne jak to ma miejsce z wyborem tradycyjnego rachunku bankowego.

Jakie są możliwości kont bankowych w Internecie?

Przede wszystkim można przeglądać stan konta i operacje dokonywane na rachunku.

Niektóre banki pozwalają spojrzeć na wszystkie posiadane rachunki, w tym walutowe, kredytowe, lokat terminowych.

Dodatkowo w zależności od oferty banku korzystać można z następujących usług:

  • składanie i odwoływanie zleceń przelewów, czasami z przyszłą datą realizacji
  • składanie i zmiana zleceń stałych
  • zakładanie i zrywanie lokat
  • budowanie własnej listy adresatów przelewów - ułatwia to i przyspiesza pracę
  • korespondowanie z bankiem w sprawach związanych z obsługą rachunku
  • składanie wniosków o karty płatnicze, czeki lub pożyczki
  • zastrzeganie utraconych kart i czeków
Opłaty

Jeżeli bank oferuje internetowy dostęp do rachunku tradycyjnego, wówczas może pobierać dodatkową opłatę za prowadzenie rachunku. W przypadku, gdy konto bankowe w Internecie jest odrębnym rachunkiem, za korzystanie z niego pobierana jest osobna opłata, w zależności od banku i od rodzaju twojego rachunku zapłacisz 2-6zł miesięcznie.

Ponadto banki pobierają opłaty za realizację składanych za pośrednictwem Internetu dyspozycji. Opłaty za te usługi mogą jednak być wliczone w opłatę za prowadzenie rachunku. Jeżeli jednak trzeba płacić, to koszty są z reguły niższe, niż ma to miejsce w przypadku usług zlecanych w sposób tradycyjny.

Zapytaj o bezpieczeństwo informacji i dostępu do twojego konta

Banki stosują szereg zabezpieczeń aby zapewnić bezpieczeństwo twoich danych i utrudnić osobom niepowołanym dostęp do twojego konta.

Obok zabezpieczeń dostępu do systemów bankowych (firewall), banki stosują różne metody rozpoznawania swoich klientów:

  1. podstawowa weryfikacja (umówiony login i hasło)
  2. dodatkowa weryfikacja (urządzenia elektroniczne - tokeny, dodatkowe hasła)
  3. podpis elektroniczny

Ponadto transmisja danych od momentu obsługi konta do czasu jej zakończenia powinna być szyfrowana. Więcej na temat stosowanych zabezpieczeń

Jak otworzyć konto bankowe w Internecie

Procedura założenia konta internetowego jest podobna, niezależnie czy posiadasz już konto bankowe, czy jeszcze nie.
Na stronie internetowej banku, w którym chcesz założyć konto, znajdują się potrzebne formularze, które po wypełnieniu należy przesłać elektronicznie do banku.
Kolejnym krokiem do skutecznego i szybkiego otwarcia konta jest wciąż jeszcze wizyta w banku i złożenie podpisu pod umową o prowadzenie konta internetowego. Okres oczekiwania na zaproszenie do oddziału uzależniony jest od sprawności banku w obsłudze wniosków zainteresowanych internautów.
W większości banków już od następnego dnia po wizycie w banku możesz korzystać z dobrodziejstw bankowości elektronicznej.

Wymagania sprzętowe

Na komputerze musi być zainstalowana przeglądarka w wersji wymaganej przez oprogramowanie banku.
Wszystkie systemy internetowe banków współpracują z Internet Explorer Microsoftu, ale wersjami nie starszymi niż określone w informacji na stronach banku. Nie wszystkie jeszcze akceptują współpracę z Netscape Navigator. Jeżeli zatem korzystasz z Netscape'a, to potencjalny wybór banku prowadzącego twoje konto bankowe w Internecie jest na razie mniejszy.

Teraz możesz już korzystać z zalet bankowości internetowej. Dla swojego bezpieczeństwa przestrzegaj zasad obsługi swojego rachunku.



--------------------------------------------------------
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.