www.elfin.pl
portal finansowy


2 maja 2024

Karty obciążeniowe

Działanie tej karty można opisać następująco: bank daje ci do dyspozycji pieniądze gdy ich potrzebujesz, a ty masz oddać bankowi całość pożyczonych pieniędzy na koniec ustalonego dla twojej karty okresu rozliczeniowego.

Karta obciążeniowa działa w oparciu o:

  • ustalony przez bank maksymalny limit wydatków, do wysokości którego możesz dokonywać transakcji w trakcie cyklu rozliczeniowego
  • okres rozliczeniowy, czyli czas przez jaki bank cię kredytuje zanim obciąży twój rachunek sumą dokonanych przez ciebie transakcji. Najczęściej wynosi on jeden miesiąc

Korzystając z karty obciążeniowej możesz dokonywać transakcji także wtedy, gdy nie masz na rachunku żadnych pieniędzy i wykorzystałeś już nawet limit debetu w rachunku. Jedynym ograniczeniem jest wysokość limitu wydatków, jaki bank przyznał na twoją kartę.

W ostatnim dniu okresu rozliczeniowego musisz zapewnić na rachunku kwotę równą wartości dokonanych transakcji oraz należnych bankowi prowizji. Jeśli nie masz wystarczającej kwoty pieniędzy na pokrycie wydatków, bank naliczy wysokie odsetki karne i zażąda od ciebie spłaty długu. Takie postępowanie banku powinno być dokładnie wyjaśnione w regulaminie rachunku karty oraz rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. Zapoznaj się z nimi aby w przyszłości nie narażać się na problemy.

Za wygodę korzystania z pieniędzy banku za pośrednictwem karty obciążeniowej trzeba płacić. Z reguły jest to wartość wyrażona w procentach i kształtuje się w granicach od 1% do 2,5% wartości transakcji bezgotówkowych. Za wypłaty gotówki z bankomatu banki ustalają osobne, wyższe prowizje, które wynosić mogą ok. 3% wypłacanej sumy.



--------------------------------------------------------
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.