![]() |
www.elfin.pl portal finansowy |
9 maja 2025 |
Likwidacja książeczek mieszkaniowychPrzeznaczeniem książeczek mieszkaniowych PKO było gromadzenie pieniędzy na wkład budowlany lub mieszkaniowy w spółdzielni lub na wkład budowlany lub własny na budowę domu jednorodzinnego. Kiedyś czekało się bardzo długo na samą możliwość kupna lokalu, ale systematycznie wpłacane na książeczkę wkłady mogły być pomocne przy zapłacie za mieszkanie. Każda wpłata przeliczana była przez obowiązującą i ogłaszaną cenę m2 mieszkania lub domu - wiedziałeś wtedy, na jaką powierzchnię już zebrałeś pieniądze. Po uwolnieniu rynku nieruchomości oraz stóp procentowych wielkość zgromadzonych wkładów miała się nijak do rzeczywistych kosztów zakupu mieszkania. W 1995 roku uchwalona została ustawa mająca zmniejszyć straty, które odnieśli oszczędzający. Jeżeli spełniasz określone w niej warunki dotyczące przeznaczenia pieniędzy z likwidowanej książeczki, państwo przyzna ci tzw. premię gwarancyjną urealniającą wartość wkładu do cen m2 mieszkania w momencie jej likwidacji. Kto może się starać o uzyskanie premii gwarancyjnejPremię wypłaca się tylko w razie dokonania przez właściciela książeczki ściśle określonych czynności, powodujących powstanie uprawnienia do jej wypłaty. Zatem o premię może ubiegać się osoba, która posiada książeczkę wystawioną do dnia 23 października 1990 roku i likwiduje ją w związku z następującymi zdarzeniami:
Aby ubiegać się o premię powinieneś złożyć wniosek nie później
niż 90 dni od dnia wystąpienia jednej z powyższych sytuacji.
Jaką kwotę otrzymasz?Premia gwarancyjnaBank wylicza premię gwarancyjną uzależnioną od czasu oszczędzania i sumy zgromadzonych pieniędzy. Są jednak pewne ograniczenia. Aby uzyskać premię gwarancyjną, należy w terminie 90 dni od dokonania czynności uprawniającej do jej wypłaty złożyć wniosek o likwidację książeczki we właściwym oddziale banku PKO BP. Na podstawie wniosku bank obliczy i wypłaci premię. Do wniosku należy dołączyć dokumenty potwierdzające powstanie prawa do uzyskania premii gwarancyjnej, na przykład umowę zakupu mieszkania. Jeżeli wniosek zawierać będzie braki, bank wyznaczy termin na ich uzupełnienie, a po bezskutecznym upływie terminu wniosek zostanie zwrócony. Jeśli nie dotrzymamy terminu lub nie uzupełnimy braków, premia nie przepadnie, ale będziemy mogli ją wykorzystać dopiero przy realizacji kolejnego celu mieszkaniowego. Natomiast z samym dokonaniem inwestycji uprawniającej do wypłaty premii nie trzeba się spieszyć, gdyż nie zastrzeżono żadnego terminu, po upływie którego stracimy prawo do premii gwarancyjnej. Bank PKO BP:Twoja premia liczona jest według najbardziej aktualnych opublikowanych przez Rząd cen m2 mieszkania. Publikacja następuje jednak z około półrocznym opóźnieniem. OgraniczeniaPaństwo wprowadziło ograniczenia w wielkości wypłacanych premii.
Będzie ona liczona tylko dla wkładów, które maksymalnie pokrywały koszty budowy
mieszkania o powierzchni 55 m2 (jeżeli likwidacja związana jest z celami mieszkaniowymi)
lub domu jednorodzinnego o powierzchni 70 m2 (jeżeli pieniądze z likwidacji
mają pomóc w kupnie, czy budowie domu). OdsetkiBank stosuje dwie tabele oprocentowania wkładów: tzw."małe" i "duże" odsetki. Dokąd iść z książeczkąLikwidacji książeczki powinno się dokonywać w oddziale banku PKO BP, który prowadzi rachunek do tej książeczki (wpisany na wewnętrzenej stronie okładki). Okres obliczenia premii i likwidacji książeczki uzależniony jest od ilości złożonych wniosków. Jeśłi zmieniłeś miejsce zamieszkania możesz udać się do najbliższego oddziału PKO BP i poprosić o przepisanie książeczki do tegoż odziału. CesjaJeżeli posiadasz książeczkę, a nie będziesz korzystał z należnej
ci premii, możesz dokonać jej cesji na kogoś z najbliższej rodziny i w ten sposób
pomóc w jej inwestycji lub odzyskać premię z jej pomocą. |
-------------------------------------------------------- |
Copyright © 2000-2025 Elfin Sp. z o.o. |