www.elfin.pl portal finansowy |
21 listopada 2024 |
Czy warto korzystać z polecenia zapłaty?Polecenie zapłaty (direct debit), polega na tym, iż osoba zobowiązana do zapłaty np. rachunku za telefon, gaz itp. (dłużnik), upoważnia wierzyciela (operatora, zakład gazowniczy), by ten w wyznaczonym terminie obciążał jego rachunek kwotami wynikającymi z faktur. Regulowanie płatności przy wykorzystaniu polecenia zapłaty polega na tym, że płatności za różne usługi są regulowane automatycznie z twojego rachunku bankowego. Oznacza to, iż polecnie zapłaty inicjuje wierzyciel, ale robi to tylko i wyłącznie po wcześniejszym wydaniu przez ciebie odpowiednich dyspozycji - twego upoważnienia. Innymi słowy, zleceniodawca-dłużnik kieruje do banku polecenie dokonania wpłaty określonej kwoty (np. przez obciążenie jego rachunku) na rzecz wskazanego wierzyciela. Polecenie zapłaty to duża wygoda - wszystkie czynności związane z opłaceniem należności na rzecz wierzyciela wykonują za ciebie wierzyciel i bank. Ponadto nie musisz się obawiać, że twe zobowiązanie nie zostanie uregulowane w terminie - dopilnuje tego wierzyciel. Polecenie zapłaty to stosunkowo młoda usługa na naszym rynku, obecna jest od około 2 lat i nadal nie jest oferowana przez wszystkie banki. Ponadto, polecenie zapłaty jest wygodnym sposobem regulowania płatności, ale tylko wtedy, jeśli firma - wierzyciel dostarczający usługi zawarł umowę w sprawie polecenia zapłaty z bankiem prowadzącym jego rachunek. Główną zaletą polecenia zapłaty jest to, iż sam nie musisz pamiętać o terminowym regulowaniu płatności, robi to za ciebie twój wierzyciel. Przesyła on do ciebie pocztą fakturę, informuje również bank. Twój rachunek bankowy obciążany jest odpowiednią kwotą w ostatnim dniu płatności za fakturę.
Usługa polecenia zapłaty podobna jest do zlecenia stałego, jednak decydując się na zlecenie stałe sam musisz pamiętać o tym,
by kilka dni przed terminem płatności (w przypadku zleceń ze zmienną kwotą) dostarczyć do banku odpowiednie dokumenty.
Warunki korzystania z polecenia zapłatyZarówno wierzyciel, jak i dłużnik muszą posiadać bankowy rachunek rozliczeniowy w banku uczestniczącym w porozumieniu międzybankowym w sprawie stosowania polecenia zapłaty. Wierzyciel (gazownia, telekomunikacja itd.) musi posiadać zawartą umowę w sprawie polecenia zapłaty z bankiem prowadzącym jego rachunek, dłużnik musi udzielić wierzycielowi odpowiedniego upoważnienia do obciążania jego rachunku.W przypadku, gdy dłużnikiem jest osoba fizyczna nie prowadząca działalności gospodarczej, wysokość transakcji z tytułu polecenia zapłaty nie może przekraczać równowartości 1000 euro, w przypadku pozostałych dłużników jest to 10 000 euro. Zalety polecenia zapłaty dla ciebie - dłużnika:
|
-------------------------------------------------------- |
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o. |