www.elfin.pl
portal finansowy


21 maja 2024

Inwestycje alternatywne

Rynek kapitałowy daje szeroką gamę możliwości lokowania oszczędności przy różnych stopniach ryzyka - od inwestycji bardzo bezpiecznych do tych o dużym ryzyku, ale dających możliwość uzyskania niewspółmiernie wyższych zysków.

Oprócz lokat uważanych za bezpieczne, takich jak lokaty bankowe, obligacje skarbowe, bony skarbowe, możesz kupić obligacje gmin i przedsiębiorstw.

Obligacje przedsiębiorstw

Tutaj ryzyko jest już istotniejsze. Co prawda obligacje takie określają zwykle stopę zwrotu jaką powinieneś uzyskać, ale w przypadku bankructwa emitenta (przedsiębiorstwa) możesz swoich pieniędzy (w skrajnym przypadku) więcej nie zobaczyć. Od zysku z takich obligacji musisz zapłacić podatek dochodowy. Kupowanie ich jest opłacalne jedynie w przypadku, gdy masz podstawy sądzić, że firma nie zbankrutuje w okresie życia obligacji. Dochód (kupon) z takich obligacji musiałby być istotnie większy od dochodu z obligacji Skarbu Państwa, aby zrekompensować istniejące jednak ryzyko niewypłacalności firmy. Dodatkowo, emitent musiałby powiększyć kupon obligacji o tyle, aby ci zrekompensować również zapłacony podatek.

Przykład

Spółka chce wyemitować obligacje dwuletnie. Na rynku są dostępne dwuletnie obligacje skarbowe z kuponem 16%. Załóżmy, że spółka należy według ciebie do bezpiecznych.

Wymagasz oprocentowania takiego, abyś pomimo zapłaconego od kuponów podatku dochodowego miał zysk większy od obligacji skarbowych, gdyż ryzyko jednak istnieje. Chcąc uzyskać zwrot z inwestycji większy przynajmniej o 2 punkty procentowe od zwrotu z obligacji skarbowych (czyli zysk roczny 18zł od każdych zainwestowanych 100zł), musisz otrzymywać kupon w wysokości wyższej niż 22% wartości nominalnej (po zapłaceniu podatku od 22zł pozostaje ci
i tak mniej niż 18zł). Zauważmy jednak, że płacenie przez renomowane przedsiębiorstwo kuponu większego od 22% staje się nieopłacalne. Przedsiębiorstwo płaci dodatkowo za koszty emisji obligacji, a poziom 22% jest już zbliżony do kosztu kredytu dla takiego przedsiębiorstwa (przykład został dobrany dosyć realistycznie - w warunkach września 2000 roku). Dlatego obecnie prawie nie ma na rynku dostępnych obligacji przedsiębiorstw (wyj. CLIF) - i będzie tak do chwili aż system podatkowy zacznie równo traktować obligacje skarbowe i obligacje przedsiębiorstw.

Fundusze, akcje

Interesujące mogą być obligacje zamienne na akcje spółek, choć nie są obecnie notowane na giełdzie. Dają one niezbyt wysoki zysk kuponowy, ale zawierają w sobie opcje zakupu akcji po ściśle określonej cenie.

Osobom nie dysponującym wolnym czasem i chcącym lokować swoje środki na krótki okres (np. poniżej roku), lub którym bardzo zależy na płynności (możliwości odzyskania swoich pieniędzy w dowolnym momencie bez straty) możemy polecić nabycie jednostek uczestnictwa funduszy inwestycyjnych lokujących na rynku pieniężnym (głównie w Bony Skarbowe, obligacje krótkoterminowe, lokaty). ( zobacz: Jak kupić jednostki uczestnictwa Funduszu Inwestycyjnego) Fundusze pobierają opłaty za zarządzanie, ale ich profesjonalizm połączony z codzienną pracą rekompensuje te wydatki.

Jeżeli chciałbyś inwestować na okres nieco dłuższy (powyżej roku) i w sposób raczej bezpieczny, możesz (pomijając oczywiście bezpośredni zakup obligacji) nabyć jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych obligacyjnych.

Bardziej zyskowne inwestycje łączą się z większym ryzykiem, zwłaszcza, gdy rozważasz je w krótkim okresie. Jeżeli jednak zdecydujesz się na zainwestowanie w nie swoich pieniędzy na dłuższy okres wówczas ryzyko maleje, a zysk z tych inwestycji może być atrakcyjniejszy niż z lokat mniej ryzykownych.

Kiedy planujesz inwestycję na okres np. powyżej 3-5 lat, lub świadomie decydujesz się na większe ryzyko, wówczas możesz nabyć jednostki uczestnictwa w funduszu stabilnego wzrostu. Jeżeli chcesz inwestować na jeszcze dłuższy okres lub przy jeszcze większym ryzyku kup jednostki funduszy zrównoważonych.

Istnieje także możliwość nabywania akcji( zobacz: Jak kupuje się akcje ) samodzielnie lub za pośrednictwem różnych typów funduszy czy korzystanie z usług biur maklerskich, polegających na doradztwie lub zarządzaniu aktywami. Pamiętaj jednak, że nabywanie akcji należy do inwestycji bardzo niebezpiecznych, zwłaszcza jeśli rozważamy perspektywę krótkoterminową.

Możesz też nabyć różnego rodzaju derywaty (opcje, warranty, kontrakty terminowe) - ale są to papiery krótkoterminowe i wykorzystywane przez osoby do tego nie przygotowane są skrajnie niebezpieczne. Nie nazwalibyśmy jednak takich zakupów lokatami i nie polecamy ich początkującym inwestorom giełdowym.



--------------------------------------------------------
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.