www.elfin.pl
portal finansowy


23 września 2021

Zalety kart

Wygoda płacenia za towary i usługi

To chyba jedna z głównych zalet kart płatniczych. Nie musisz nosić wypchanego pieniędzmi portfela, martwić się o to aby go nie zgubić, o to czy wystarczy ci na zakup danego towaru i czy masz wyliczone pieniądze, bo sprzedawca nie może wydać ci reszty.

Możesz zrobić zakupy na odległość nie wychodząc z domu (np. poprzez Internet lub zamówienie telefoniczne), możesz zarezerwować sobie miejsce w hotelu czy samochód w wypożyczalni - twoja karta gwarantuje sprzedawcy zapłatę, a ty jesteś postrzegany jako zaufany klient banku. Rezerwacja hotelu, biletu samolotowego czy samochodu może być dla ciebie - jako posiadacza karty płatniczej - tańsza niż dla kogoś, kto karty nie posiada. Istnieją bowiem specjalne programy promocyjne dla posiadaczy kart płatniczych.

Bezpieczeństwo zdeponowanych w banku pieniędzy

Jeżeli ktoś ukradnie ci portfel z pieniędzmi, nie masz możliwości odzyskania zguby. Z kartami na szczęście jest inaczej. Bezpieczeństwo twoich pieniędzy zależy od procedur określających postępowanie np. w przypadku przyjmowania zapłaty kartą.

Twoje pieniądze są złożone w banku na rachunku, za pomocą karty możesz je przekazać na rachunek sklepu czy restauracji. Aby doszło do takiej transakcji, akceptant karty zobowiązany jest sprawdzić czy osoba płacąca kartą jest jej posiadaczem. Jak może to zrobić? Najczęściej sprawdza, czy podpis na odcinku transakcyjnym jest identyczny z podpisem widniejącym na karcie. Jeśli podpis nie jest identyczny, płatność nie będzie przyjęta, a karta zostanie zatrzymana. Czasami na karcie jest również zdjęcie jej posiadacza, co pomaga w identyfikacji. Przyjmujący kartę ma także obowiązek sprawdzenia - w przypadku terminali elektronicznych - czy numer wydrukowany na karcie jest identyczny z numerem, jaki ukazuje się na wydruku transakcji. Ponadto akceptant może mieć obowiązek autoryzacji transakcji, jeżeli jest ona większa niż wysokość limitu, który został mu przyznany do przyjmowania zapłaty kartą. Jeśli nie dopełni tych czynności, a transakcja którą przyjmuje jest wykonywana przez oszusta, akceptant powinien liczyć się z tym, iż pieniędzy za taką transakcję nie otrzyma.

Coraz więcej banków ubezpiecza swoich klientów od transakcji wykonanych przez osoby inne niż posiadacz karty. Może to oznaczać, że bank przejmuje odpowiedzialność za transakcje od momentu zgłoszenia przez ciebie zastrzeżenia karty plus dodatkowo np. godzinę czasu przed twoim zgłoszeniem.

A co z zakupami przez Internet? Jeżeli nie ujawniałeś nikomu numeru karty ani nie wykonywałeś takich transakcji, zwróć się do banku aby kartę zastrzegł i złóż reklamację transakcji. Są banki, które natychmiast zwrócą ci pieniądze za tego typu transakcje i wydadzą ci nową kartę bez dodatkowych opłat.
Przeczytaj również jak zabezpieczyć swoją kartę.

Łatwy dostęp do swoich pieniędzy lub do kredytu

Karty płatnicze debetowe, obciążeniowe, czy kredytowe zapewniają ci łatwy dostęp do pieniędzy w momentach, w których ich potrzebujesz. Dzięki możliwości płacenia kartą w sklepach, restauracjach itp. oraz 24-godzinnemu dostępowi do gotówki umieszczonej w bankomatach, karta płatnicza zwalnia cię z konieczności noszenia pieniędzy.

Karty kredytowe i obciążeniowe dają ci dodatkowo możliwość ciągłego odnawiania kredytu, który dostałeś w banku - nie musisz już stać w kolejkach i składać różnych zaświadczeń, aby z niego ponownie skorzystać. Przyznany ci przez bank limit kredytowy jest przypisany do karty i nikogo nie musisz pytać jak i kiedy możesz wydawać pożyczone pieniądze.

Pamiętaj, używając karty obciążeniowej musisz spłacić całość kredytu na koniec ustalonego przez bank cyklu rozliczeniowego - najczęściej na koniec miesiąca (lub w określonym dniu każdego miesiąca). W następnym dniu twój limit się odnawia i ponownie możesz korzystać z całości przyznanego limitu.

Korzystając z kredytu w karcie kredytowej nie masz obowiązku spłacenia całości zadłużenia, a tylko ustalonej minimalnej jego części. Różnica między przyznanym limitem, a faktycznym zadłużeniem określa, ile możesz w danym miesiącu wydać płacąc kartą kredytową. Każda wpłacona do banku kwota pomniejszona o należne bankowi odsetki odnawia twój limit wydatków w następnym miesiącu. Zaletą kart kredytowych jest możliwość zaciągania i korzystania z kredytu przez wiele lat bez potrzeby komunikowania się z bankiem (musisz tylko regularnie spłacać zadłużenie).

Za pomocą kart możesz wypłacać gotówkę z bankomatów praktycznie na całym świecie (warunkiem jest posiadanie kart o zasięgu międzynarodowym). Zwróć jednak uwagę, z której karty korzystasz wyciągając pieniądze z bankomatu. Koszty takich usług mogą być bowiem bardzo wysokie.

Usługi i programy dodatkowe

Banki konkurując o klienta oferują użytkownikom kart możliwość korzystania z szeregu usług dodatkowych:--------------------------------------------------------
Copyright © 2000-2021 Elfin Sp. z o.o.