www.elfin.pl
portal finansowy


23 września 2021

Nie zrywaj lokat

Może się okazać, że jednego dnia zakładasz lokatę, a po kilku okazuje się, że tych pieniędzy bardzo potrzebujesz.

Co wtedy robić? Najprościej byłoby zerwać lokatę i stracić odsetki, ale czy to jest najkorzystniejsze? A może pożyczyć pieniądze i spłacić dług po zakończeniu lokaty? Czy to się opłaca?

W celu sprawdzenia co bardziej się opłaca - zerwanie lokaty czy zaciągnięcie długu, przeprowadziliśmy symulację.
Założyliśmy w niej, że zakładasz lokatę w złotych, a w następnych dniach masz nieprzewidziany wydatek. Jednocześnie masz możliwość skorzystania z kredytu w twoim rachunku bankowym.
Porównaliśmy sumę odsetek, którą uzyskasz z lokaty z odsetkami, które zapłacisz od kredytu do dnia, kiedy będziesz mógł spłacić zadłużenie pieniędzmi z lokaty. Przyjęliśmy za oprocentowanie lokat oprocentowanie efektywne lokaty.
Nie wzięliśmy pod uwagę prowizji od kredytu - zakładamy, że kredyt masz już przyznany i możesz skorzystać z niego w każdej chwili. Można też rozważać wzięcie pożyczki, ale wtedy, oprócz oprocentowania kredytu trzeba wziąć pod uwagę prowizję. Nie bierzemy pod uwagę korzystania z kart kredytowych, bo oprocentowanie takiego kredytu jest wysokie i wnioski z symulacji mogą być inne.

Wyciągnęliśmy z tej symulacji następujące wnioski:

  • kiedy potrzebujesz niewielkiej (w porównaniu z wysokością założonej lokaty) kwoty, to zawsze opłacalne jest zadłużenie się, nawet w pierwszym dniu po założeniu lokaty
  • kiedy założyłeś lokatę długoterminową, a potrzebujesz pieniędzy tuż po jej założeniu, to nie zastanawiaj się, tylko zerwij lokatę - kredyty są zbyt drogie
  • im mniejsza jest różnica pomiędzy oprocentowaniem lokaty i oprocentowaniem kredytu, tym wyższą kwotę opłaca się pożyczyć i nie zrywać lokaty
  • kiedy potrzebujesz kwotę równą lokacie, policz ile dni zostało do zakończenia lokaty; możesz się spodziewać, że po połowie okresu lokaty opłaca się zadłużyć i spłacić dług pieniędzmi z lokaty po jej zakończeniu.

Inne porady--------------------------------------------------------
Copyright © 2000-2021 Elfin Sp. z o.o.