www.elfin.pl
portal finansowy


28 października 2020

Kredyt o dowolnych spłatach

Użytkownika naszego serwisu interesuje kredyt (np. na samochód), który polegałby na tym, że jego spłata odbywałaby się np. przez 4 lata, a wysokość raty była by uzależniona od spłacającego. Czy polskie banki przewidują taką konstrukcję kredytu?

W standardowej ofercie banków trudno raczej doszukać się kredytu o opisanej konstrukcji. Banki mają określone i raczej sztywne procedury, dlatego też bankowcy przed udzieleniem kredytu dokładnie badają zdolność kredytową klientów, a w przypadku pozytywnej decyzji, ustalają sposób spłaty kredytu. Bank określa, czy kredyt będzie spłacany w ratach równych, malejących czy innych (progresywnych, dyskontowych) i ustala harmonogram spłaty, gdyż umożliwia mu to m.in. planowanie przychodów, czy dyscyplinowanie kredytobiorców.

Należy jednak pamiętać, że wraz ze wzrostem konkurencji banki są zmuszone do tworzenia coraz bardziej elastycznych ofert, dlatego też, prawie zawsze istnieje możliwość wcześniejszej spłaty, przewalutowania kredytu, czy zawieszenia raty spłaty. Czynności te - w zależności od konstrukcji produktu można powtarzać, jednak najczęściej od każdej takiej operacji pobierana jest opłata lub prowizja.

Standardowe oferty nie przewidują możliwości dowolnej spłaty zadłużenia, jednak w pewnych przypadkach decyzja banku może zależeć od statusu klienta i indywidualnych ustaleń (np. w stosunku do stałych klientów, czy VIP-ów banki są w dużym stopniu elstyczne).--------------------------------------------------------
Copyright © 2000-2020 Elfin Sp. z o.o.