www.elfin.pl
portal finansowy


23 września 2021

Wcześniejsza spłata kredytu mieszkaniowego

O możliwości wcześniejszej spłaty kredytu myślimy najczęściej wtedy, gdy nieoczekiwanie znajdujemy się w posiadaniu większej sumy gotówki, chcemy zaciągnąć kolejny kredyt, czy wykazać, że nieruchomość, którą chcemy zbyć nie jest obciążona niespłaconym długiem.

Generalnie banki przewidują możliwość wcześniejszej spłaty kredytu, jednak warunki poszczególnych banków mogą się tu znacznie różnić. Należy pamiętać o tym, że banki niechętnie godzą się na wcześniejszą spłatę zadłużenia, ponieważ wolą trzymać się ustalonego na początku harmonogramu spłat i nie tracić wpływów z odsetek. Dlatego też, bank może wyrazić zgodę na wcześniejsza spłatę kredytu, ale może jednocześnie ustalić ograniczenia dotyczące wysokości nadpłacanej kwoty, czy okresu jakiego owa nadpłata ma dotyczyć.

Jeżeli więc przewidujesz, iż możesz w przyszłości posiadać większą kwotę gotówki, decydując się na kredyt, wybierz taki, który będziesz mógł spłacić bez dodatkowych opłat. Zmianę harmonogramu najłatwiej uzyskać wówczas, jeśli zdecydowaliśmy się na kredyt o zmiennej stopie procentowej, w przypadku stałej stopy również bywa to dopuszczalne, ale pod pewnymi warunkami (np. spłata taka jest możliwa, ale dopiero po 3 latach regularnych spłat), a ponadto pobierana jest przeważnie za to prowizja.

Prowizja za wcześniejszą spłatę najczęściej mieści się w wysokości od 0,5-3% i naliczana jest od kwoty podlegającej przeliczeniu. Dodatkowo, banki mogą naliczać również prowizję za ustalenie nowego harmonogramu spłat.
Banki ustalają powyższą prowizję, gdyż konieczność rezygnacji z zaplanowanych już wcześniej wpływów odsetkowych, pociąga konieczność zmian w poczynionych wcześniej planach i symulacjach wpływów.--------------------------------------------------------
Copyright © 2000-2021 Elfin Sp. z o.o.