str. główna ELFIN.PL

Kredyty
Lokaty
Rachunki bankowe

19 kwietnia 2024
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
kredyty  oszczędności  karty  rachunki  forum

Kalkulatory
Jakie raty kredytu będziesz spłacać?
Policz koszt kredytu ratalnego
Ile zyskasz na lokacie?
Wszystkie   

 Prezentacja banków
   Wszystkie
Słownik finansowy
Porady i strategie
Rodzaje lokat

Oprocentowanie lokat dynamicznych jest zmienne, a jego wysokość wzrasta z każdym miesiącem utrzymywania lokaty.

Jeśli po upływie terminu lokaty nie zgłosisz się do banku po odbiór pieniędzy, lokata zostanie automatycznie przedłużona na kolejny taki sam okres. Sprawdź, czy wraz z kapitałem odnowione zostaną również odsetki - zdarza się, ze po przedłużeniu lokaty odsetki nie są kapitalizowane.

  • lokata progresywna

Lokata progresywna umożliwi ci dokonywanie dopłat do kwoty jaką zdeponowałeś na początku. Jeśli zechcesz zdeponować kolejną nadwyżkę pieniężną, nie musisz zawierać z bankiem kolejnej umowy - możesz zwiększyć kwotę istniejącej już lokaty progresywnej. Wysokość dopłat ustala zazwyczaj bank. Oprocentowanie lokat progresywnych wzrasta wraz z wysokością zdeponowanego wkładu. Im większą sumę zgromadzisz na lokacie, tym wyżej będzie ona oprocentowana. Kapitalizacja odsetek następuje zazwyczaj po upływie terminu lokaty.

  • lokata rentierska

Lokata rentierska pozwala na regularne (co miesiąc lub co 3 miesiące - w zależności od umowy) otrzymywanie odsetek od zdeponowanego kapitału, bez konieczności zrywania lokaty. Banki zwykle ustalają minimalną kwotę lokaty, czasem na bardzo wysokim poziomie. Taka lokata, pozwalająca zarówno na oszczędzanie, jak i na korzystanie z odsetek, jest szczególnie korzystna jeśli deponuje się wysokie kwoty.
Po upływie okresu lokaty jej kwota jest automatycznie odnawiana na kolejny okres.

  • lokata call

Zakładając lokatę typu call nie określasz, na jak długo deponujesz pieniądze. Warunkiem jej założenia jest zazwyczaj posiadanie rachunku bieżącego w danym banku oraz wpłata minimalnej, określonej przez bank kwoty. Lokata oprocentowana jest według zmiennej stopy procentowej, przy czym banki - z uwagi na wysoką kwotę lokaty - dopuszczają możliwość negocjacji wysokości oprocentowania. Odsetki naliczane są od dnia założenia lokaty do dnia poprzedzającego podjęcie przez ciebie gotówki. Odsetki nie są kapitalizowane. Kiedy zdecydujesz się na wycofanie oszczędności musisz złożyć w banku wypowiedzenie. Po 2 dniach bank przeleje na twój rachunek zgromadzone na lokacie pieniądze wraz z należnymi odsetkami.

Zakładaj lokaty bez stania w kolejce

Założenie lokaty nie musi się już wiązać z wizytą w banku. Możesz dokonać takiej operacji nie wychodząc z domu, przy pomocy telefonu, komputera podłączonego do Internetu lub telefonu komórkowego wyposażonego w przeglądarkę WAP. Niektóre banki dysponują tzw. inteligentnymi bankomatami, które przyjmują dyspozycje założenia lokaty. Warunkiem korzystania z takich udogodnień jest oczywiście posiadanie w danym banku konta, z którego nastąpi przelew środków na zakładaną lokatę.

Kolejnym udogodnieniem jest tzw. lokata automatyczna tworzona z nadwyżek środków zgromadzonych przez ciebie na rachunku. Wraz z bankiem określasz saldo, po przekroczeniu którego następuje automatyczne przeniesienie nadwyżki na rachunek lokaty. Lokata jest utrzymywana przez ustalony czas
i oprocentowana zazwyczaj według zmiennej stopy procentowej.

<< poprzednia strona
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
  Waluty NBP 19.04.2024 
Kurs Zm %
 Dolar 4,0688 0,32
 Euro 4,3316 0,02
  Waluty on-line
  Kalkulator walutowy
Stopy NBP
05.10.2023 
 Depozytowa   5.25 %
 Referencyjna   5.75 %
 Redyskontowa   5.80 %
 Lombardowa   6.25 %
Kredyty Lokaty Rachunki bankowe Karty Kalkulator walutowy
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009