str. główna ELFIN.PL

Kredyty
Lokaty
Rachunki bankowe

20 kwietnia 2024
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
kredyty  oszczędności  karty  rachunki  forum

Kalkulatory
Jakie raty kredytu będziesz spłacać?
Policz koszt kredytu ratalnego
Ile zyskasz na lokacie?
Wszystkie   

 Prezentacja banków
   Wszystkie
Słownik finansowy
Porady i strategie
Euro - waluta zjednoczonej Europy

1 stycznia 2002r. z obiegu wycofane zostały waluty 12 krajów Unii Europejskiej - zostały zastąpione banknotami i monetami euro. Nowa waluta pojawiła się w dwunastu państwach Unii Europejskiej, które weszły w skład Unii Gospodarczej i Walutowej (EMU).

Celem wprowadzenia euro jest zwiększenie konkurencyjności i atrakcyjności inwestycyjnej gospodarki europejskiej. Ma temu sprzyjać przede wszystkim eliminacja ryzyka kursowego związanego z posługiwaniem się kilkoma walutami (w krajach "dwunastki" ryzyko kursowe znikło już na początku 1999 r., kiedy to ustalono sztywne kursy wymiany). Jedna waluta oznacza niższe koszty wymiany walut i operacji zabezpieczających.

Proces wprowadzenia wspólnej waluty przebiega etapowo:

  • I etap - tzw. okres przejściowy, rozpoczął się w styczniu 1999 roku, kiedy to euro zaczęło obowiązywać w krajach EMU jako waluta rozliczeń bezgotówkowych i zakończył z końcem grudnia 2001.
  • II etap - tzw. okres podwójnego obrotu pieniądza. Od 1 stycznia wprowadza się w obieg banknoty i monety euro, które maksymalnie do 28 lutego 2002 r. będą funkcjonowały równolegle z walutami narodowymi. Banknoty i monety walut narodowych będą stopniowo wycofywane z rynku. Można będzie płacić walutami narodowymi, jednak resztę otrzymamy w euro.
  • III etap (ostatni) - rozpocznie się 1 marca 2002 roku, kiedy to euro będzie jedynym prawnym środkiem płatniczym w 12 krajach Unii Europejskiej.

Okres podwójnego obiegu waluty narodowej i euro będzie trwał nie dłużej niż do 28 lutego 2002 r., a cztery państwa okres ten jeszcze skróciły:
Holandia - do 27 stycznia,
Irlandia - do 9 lutego,
Francja - do 17 lutego.
W Niemczech marki i fenigi przestały być prawnym środkiem płatniczym już 1 stycznia 2002 r.

Kraje unii zdecydowały się na dwumiesięczny okres wycofywania walut narodowych (chociaż traktat z Maastricht przewidywał sześciomiesięczny okres), aby ograniczyć ryzyko fałszowania euro. Wszystkie kraje przyjęły zasadę, iż od 2002 r. przy płaceniu walutą narodową reszta będzie wydawana w euro.

Banknoty i monety wycofywanych walut po okresie podwójnego obiegu nie staną się bezwartościowe. Wprawdzie nie będą one już prawnie uznanymi środkami płatniczymi, ale będzie je można wymieniać na euro w bankach według kursu z dnia 01.01.1999 r.

następna strona >>
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
  Waluty NBP 19.04.2024 
Kurs Zm %
 Dolar 4,0688 0,32
 Euro 4,3316 0,02
  Waluty on-line
  Kalkulator walutowy
Stopy NBP
05.10.2023 
 Depozytowa   5.25 %
 Referencyjna   5.75 %
 Redyskontowa   5.80 %
 Lombardowa   6.25 %
Kredyty Lokaty Rachunki bankowe Karty Kalkulator walutowy
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009