str. główna ELFIN.PL

Kredyty
Lokaty
Rachunki bankowe

25 kwietnia 2024
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
kredyty  oszczędności  karty  rachunki  forum

Kalkulatory
Jakie raty kredytu będziesz spłacać?
Policz koszt kredytu ratalnego
Ile zyskasz na lokacie?
Wszystkie   

 Prezentacja banków
   Wszystkie
Słownik finansowy
Porady i strategie
Zabezpiecz kartę, aby nie padła łupem złodziei

Posiadanie czyjejś ważnej i podpisanej karty płatniczej z dużym limitem wydatków jest nie lada gratką dla złodzieja. Może on wówczas w łatwy sposób wydawać cudze pieniądze. Przeczytaj poniższe wskazówki - pomogą ci one maksymalnie zabezpieczyć przed utratą twoją kartę oraz pieniądze na koncie.

  1. Nie ujawniaj PINu żadnej osobie.
    Jeżeli złodziej ukradnie ci kartę i będzie znał jej PIN, wówczas wypłaci sporo pieniędzy z twojego konta przy pomocy bankomatu.

  2. Nie zapisuj PINu w dowodzie osobistym, książeczce zdrowia czy na kartkach papieru, które będziesz nosił ze sobą.

  3. Złodzieje dobrze wiedzą, że posiadacze kart często zapisują PIN w swoich dokumentach. Nie noś dokumentów i kart płatniczych w jednym portfelu czy jednej kieszonce. Jeżeli musisz zapisać PIN, zapisz go znanym ci szyfrem (np. jako numer telefonu fikcyjnej osoby lub firmy) i nie noś go nigdy blisko swojej karty.

  4. Jeżeli wypłacasz gotówkę z bankomatu nie otwieraj przy bankomacie dokumentów bądź kartek papieru, na których zapisałeś PIN.

  5. Jeżeli nie pamiętasz PINu, staraj go sobie przypomnieć zanim podejdziesz do bankomatu. Zmniejszasz przez to ryzyko "namierzenia" cię przez sprytnego złodzieja. Wypłacając gotówkę umiejętnie zasłoń ciałem klawiaturę, tak aby osoba za tobą nie mogła podglądnąć wpisywanego PINu.

  6. Nie ujawniaj numeru swojej karty oraz daty jej ważności innym osobom przy płaceniu kartą w sklepie.

  7. Numer karty jest potrzebny tylko kasjerowi i nikt inny nie powinien go znać. Przy płaceniu kartą w sklepie połóż ją na ladzie paskiem magnetycznym do góry - uniemożliwi to ciekawskim podglądanie jej numeru. Pamiętaj, aby za każdym razem zabrać wydruk z terminala elektronicznego lub ręcznej maszynki, a także wydruk z kasy sklepowej po zakończeniu transakcji. Takie wydruki mogą znaleźć się w koszu, skąd zabrać je może ktoś kto wie jak wykorzystać znajomość numeru twojej karty. W Internecie jest wiele miejsc zawierających porady o tym jak wejść w posiadanie numerów cudzych kart oraz jak się nimi posługiwać by wydawać cudze pieniądze.

  8. Odcinki, które dostajesz po dokonaniu transakcji przechowuj w bezpiecznym miejscu do momentu kiedy twoja transakcja zostanie rozliczona.

  9. Chodzi o to, abyś mógł kontrolować swoje wydatki i w porę zauważyć na wyciągu transakcje, które nie należą do ciebie. Wyrzucając odcinki transakcji oraz wyciąg czy zestawienie transakcji przesłane przez bank, pamiętaj o usunięciu z nich numeru twojej karty (podrzyj je lub spal jeśli wolisz).

  10. Zapamiętaj numer alarmowy swojego banku lub inny numer, który twój bank ci podał do kontaktu w sprawie zagubionej czy skradzionej karty (zapisz go np. w telefonie komórkowym, notesie).

  11. Bezpieczeństwo twoich pieniędzy zależy od tego, jak szybko zareagujesz po utracie karty. Jeśli nie możesz zapamiętać numeru do centrum kart swojego banku, spróbuj zabezpieczyć się w inny sposób. Zostaw numer telefonu u rodziców, krewnych, przyjaciół. W nagłych sytuacjach możesz do nich zadzwonić i poprosić o numer.
    Zobacz: Co zrobić gdy zginie karta.

następna strona >>
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
  Waluty NBP 24.04.2024 
Kurs Zm %
 Dolar 4,0417 0,48
 Euro 4,3177 0,36
  Waluty on-line
  Kalkulator walutowy
Stopy NBP
05.10.2023 
 Depozytowa   5.25 %
 Referencyjna   5.75 %
 Redyskontowa   5.80 %
 Lombardowa   6.25 %
Kredyty Lokaty Rachunki bankowe Karty Kalkulator walutowy
Copyright © 2000-2024 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009