str. główna ELFIN.PL

Kredyty
Lokaty
Rachunki bankowe

23 września 2021
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
kredyty  oszczędności  karty  rachunki  forum
Elfin radzi
Inwestycje
Banki
Ubezpieczenia
Słownik finansowy
Elfin radzi
Zasady odliczeń od dochodu wydatków na spłaty kredytów mieszkaniowych

Podstawą dla ustalenia limitu odliczeń będzie cena metra kwadratowego za III kwartał roku poprzedzającego rok, w którym inwestycja została zakończona, w 2002 roku jest to kwota równa 189.000 zł.

W sytuacji, gdy podatnik w 2002 r. zaciągnął kredyt w wysokości 200.000 zł i w tym samym roku zakończył inwestycję mieszkaniową, to w zeznaniu podatkowym składanym za ten rok może odliczyć od dochodu faktycznie zapłacone odsetki w części przypadającej na kredyt w kwocie 189.000 zł, czyli w takim procencie, jaki uzyska z podzielenia kwoty limitowanej (189.000 zł) przez kwotę uzyskanego kredytu (200.000 zł).

Jak długo będzie można korzystać z ulgi?

Ustawa nie przewiduje ograniczeń czasowych w zakresie prawa do wykorzystania ulgi. Oznacza to w praktyce, że podatnik może dokonywać odliczeń faktycznie zapłaconych w danym roku odsetek, pod tym jednak warunkiem, że łączna kwota dokonanych odliczeń nie będzie przekraczała kwoty odsetek naliczonych od wysokości kredytu odpowiadającej określonemu w ustawie limitowi.

Jakich odliczeń ustawa zabrania?

Odsetek nie można odliczyć od:

  • kredytów wykorzystanych na nabycie gruntu lub prawa wieczystego użytkowania gruntu pod inwestycję uprawniającą do skorzystania z ulgi,
  • kredytów kontraktowych udzielanych przez kasy mieszkaniowe,
  • preferencyjnych kredytów z KFM, udzielanych z przeznaczeniem na budownictwo społeczne czynszowe i spółdzielcze lokatorskie,
  • kredytów objętych wykupem odsetek na zasadach określonych w ustawie o pomocy państwa w spłacie niektórych kredytów mieszkaniowych,
  • preferencyjnych kredytów udzielanych z przeznaczeniem na usuwanie skutków powodzi (dopłaty do odsetek ze środków BGK).

W przypadku, gdy kredyt jest przeznaczony - poza nabyciem gruntu lub prawa wieczystego użytkowania - również na realizację inwestycji uprawniającej do korzystania z odliczeń, odliczeniu podlegała będzie tylko część odsetek, odpowiadająca wydatkom poniesionym na uprawniające do ulgi cele mieszkaniowe.

Źródło: Komunikat Ministerstwa Finansów i Urzędu Mieszkalnictwa i Rozwoju Miast
<< poprzednia strona
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Kredyty Lokaty Rachunki bankowe Karty Kalkulator walutowy
Copyright © 2000-2021 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009