str. główna ELFIN.PL

Kredyty
Lokaty
Rachunki bankowe

2 grudnia 2021
Inwestycje Banki Ubezpieczenia Emerytury Podatki Biznes Moje finanse
Kredyty mieszkaniowe
kredyty  oszczędności  karty  rachunki  forum

Rachunki bankowe
Czy zakładać konto w banku?
Wybieramy rachunek
Otwórz rachunek bankowy w Internecie
Wybieramy e-konto
Czy korzystanie z kont bankowych w Internecie jest bezpieczne?
Rachunki studenckie
Konta dla młodych
Konto dla VIP'a

Wybierz z Elfinem
Kredyt
Kartę płatniczą
Rachunek bankowy
Lokatę bankową

Przegląd rynku

ROR
dla wszystkich
dla studentów
dla młodych
dla VIPów

Inne
Kredyty
Lokaty
Karty


Kalkulatory
Jakie raty kredytu będziesz spłacać?
Policz koszt kredytu ratalnego
Ile zyskasz na lokacie?
Wszystkie   

 Prezentacja banków
   Wszystkie
Słownik finansowy
Porady i strategie
Czy zakładać konto w banku?

Coraz większa grupa twoich znajomych posiada już konto bankowe. Mają one sporo zalet i za stosunkowo niewielkie opłaty możesz z nich skorzystać.

Korzyści
Bezpieczeństwo

Zapewne nigdy nie nosisz przy sobie całej posiadanej gotówki. Gdzie ją wówczas przechowujesz? Pieniądze leżące na rachunku w banku są z pewnością bezpieczniejsze niż te schowane w domu. Możesz też czuć się bezpieczniej, gdy masz przy sobie tylko niezbędną ilość gotówki, a reszta leży w banku i nie możesz jej zgubić, nie można jej też ukraść.
Dzięki kartom płatniczym czy czekom masz do nich dostęp równie łatwy, jak gdybyś nosił je przy sobie.

Oprocentowanie

Twoje pieniądze powinny dla ciebie pracować. Nie robią tego leżąc w domu. Twoje pieniądze pochodzące z wynagrodzenia, stypendium, czy innych źródeł mogą procentować i tym samym zwiększać swoją wartość.

Łatwy dostęp do pieniędzy

W większych miejscowościach dostęp do bankomatów sprawia, że dostępu do własnych pieniędzy zdeponowanych na koncie nie ograniczają nawet godziny pracy banku.
Ponadto coraz więcej sklepów i innych miejsc, w których wydajesz pieniądze, akceptuje płatności kartą. Dajesz ją po prostu kasjerowi, a potem podpisujesz rachunek. Kwotę, która widnieje na rachunku, bank pobierze bezpośrednio z twojego konta i przekaże ją na rachunek sklepu.
W mniejszych miejscowościach konto nie posiada jeszcze tych zalet, ale jest to zapewne kwestia czasu.

Kontrola

Bank regularnie wysyła posiadaczom rachunków wyciągi, na których wykazane są wszystkie operacje wykonane w danym miesiącu.
Możesz tym samym sprawdzić, ile i na co wydałeś korzystając z karty, ile razy i jaką sumę wyciągnąłeś z bankomatu, jaką kwotę przesłał twój zakład pracy, itp. Jeżeli coś się nie zgadza, zawsze możesz sprawę wyjaśnić telefonicznie lub udając się do oddziału.

Dodatkowe korzyści

Posiadając konto możesz dokonywać przelewów bankowych, gdy chcesz komuś przekazać jakąś kwotę i nie chcesz nosić gotówki przy sobie. Warunkiem jest oczywiście posiadanie również przez tę osobę rachunku bankowego.

Konto bankowe służyć może także do płacenia comiesięcznych regularnych rachunków takich jak czynsz, opłaty za prąd, gaz itp. Wiele banków oferuje też możliwość obsługiwania tych płatności w formie tzw. zleceń stałych. Wówczas to bank pamięta, że danego dnia ma przesłać z twojego konta pieniądze do wskazanego odbiorcy.

Jeżeli przejściowo zabraknie ci pieniędzy, choćby na regularne opłaty, możesz starać się o przyznanie ci debetu na koncie. Pożyczka ta jest oczywiście oprocentowana, ale każdy wpływ na rachunek zmniejsza automatycznie twój dług.

Czasami banki dodają do konta ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, ale w większości przypadków ubezpieczenie to nie jest najlepszym rozwiązaniem i możesz na rynku znaleźć polisę na znacznie korzystniejszych dla ciebie warunkach. Zawsze przeczytaj warunki ubezpieczenia, które oferuje ci bank.

Zakładając konto w banku i korzystając z niego stajesz się klientem banku. W przyszłości, gdy będziesz starał się np. o kredyt mieszkaniowy, nie będziesz już dla banku obcy.

następna strona >>
Drukuj Wyślij do znajomego Skomentuj na forum
Kredyty Lokaty Rachunki bankowe Karty Kalkulator walutowy
Copyright © 2000-2021 Elfin Sp. z o.o.
o nas | kontakt | ochrona prywatności | reklama | zastrzeżenia prawne | mapa serwisu
elfin2009